I fotonernas värld

En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.

Blommigt vid Stenshuvud

Några bilder från Stenshuvuds nationalpark i början av juli. Temat den här gången fick bli blommor.

#1

#2

#3

#4

#5

Postat 2022-07-27 08:29 | Läst 2201 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

Vått vid Stenshuvud

Alkärret bakom Stenshuvud är en spännande miljö, men ack så svårfotograferad. Jag brukar göra tappra försök varje gång jag är där. Den här gången var det en hel del vatten i kärret också, så då kommer det mer till sin rätt. 

#1

#2

#3

Postat 2022-07-10 10:07 | Läst 2407 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Jättespindel i Kristianstad!

Postat 2022-07-09 13:34 | Läst 1855 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Lång kvälls vandring från hav till stad vid hav

Jag väckte en "tradition" som fått vila två år på grund av pandemin till liv. Ljusa sommarkvällar "borta" i Stockholm är som gjorda för långa vandringar. Som så många gånger förr tog jag Saltsjöbanan till Solsidan och gick tillbaka till stan genom Erstaviksskogen och Nackareservatet. Tanken var att gå till mitt hotell vid Norra Bantorget, men ett ofrivilligt uppehåll på 75 minuter på grund av åskväder gjorde att jag nöjde mig med Medborgarplatsen som jag nådde efter 6½ timme. Det fick bli "tuben" sista biten-  efter en korv me' brö'. 

#1

#2

#3

#4

#5

Postat 2022-07-07 11:06 | Läst 2445 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera