En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
Blekinge 4: Ulfs badplats
Jag håller mig kvar vid fotohelgen i Blekinge i mitten av maj lite till. Det här inlägget handlar om det sista ljuset på lördagkvällen. Andra satt nog och kollade på Eurovisionsfinalen medan vi tre, Håkan, Ulf och jag, klängde på klipporna vid Järnavik. Apropå klippor, så kan de vara hala närmast vattnet. Jag hörde "nej, nej, nej" och tittade upp. Såg då Ulfs huvud och en uppsträckt arm med hans kamera. Vi lyckades rädda den undan ett dopp, men Ulf själv blev ordentligt blöt. Ja, jag får erkänna att jag har varit med om en liknande upplevelse själv, när jag skulle förtöja en segelbåt på närbelägna Tjärö, dock utan kamera i handen.
Inlagt 2016-06-06 09:09 |
Läst 1001 ggr. |
Permalink





Översta bilden bland de här blir min favorit.
Tack så mycket Margareta! Jag sa ungefär samma sak, att vi räddat det viktigaste. Tänkte mig inte för. Ulf är trots allt viktigare än kameran, fast det var ingen fara för hans liv i alla fall.
Hälsningar, Bjarne
Snygga bilder också, där nr 1 blir dagens favorit! :-)
/Niklas
Tack Niklas! Du har samma prioriteringar vad som är viktigast! Intressant.
Hälsningar, Bjarne