En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.

Sen kväll vid Sandasjön

Tur det är ljust länge! Under förra veckans tjänsteförrättning i Stockholm kom jag inte iväg till mitt favorittillhåll, Nackareservatet, förrän senare på kvällen. Jag klev av bussen vid Tenntorp tjugo över åtta och begav mig till Sandasjön. Där blev det en baguette med köttbullar och rödbetssallad innan jag tog tag i fotandet på allvar. Bussen tillbaka till stan igen vid halv tio, så ett rätt kort besök. 

#1

#2

#3

#4

Inlagt 2018-06-26 18:36 | Läst 2707 ggr. | Permalink
Dubbelolle 2018-06-26 20:51
Kvällsljuset ger varma sköna färger o fina former! Hils, LO
Svar från Bjarne 2018-06-27 20:45

Tack så mycket för kommentaren LO! Kvällsljus är fint.
Hälsningar, Bjarne
aasaboe 2018-06-26 20:59
Sandasjön, det väcker minnen... Jag har badat i den många gånger i barndomen, en morbror och moster hade sommarhus i Älta. Jag gillar sista bilden, jag kan känna doften av varm sommardag i furuskogen vid sjön.
Svar från Bjarne 2018-06-27 20:47

Hej Christer! Kul att höra ifrån dig. Jaså, du känner till Sandasjön, en överraskning! Kul att du fastnar för sista bilden. Tack för kommentaren!
Hälsningar, Bjarne
jbrkm 2018-06-26 21:11
Perfekt tid för fotande så den sena ankomsten låg helt rätt i tiden. Så här års.

Sista bilden är favoriten i denna serie. Tror att en allt för ofta glömmer bort hur träden breder ut sig i marknivå. Rötterna leder blicken till stammen där grönskan tar vid.

Tvåan har lite oväntad ljussättning. Allt fokus på den solbelysta klippan. Fint!
Svar från Bjarne 2018-06-27 20:48

Du fastnar för sista precis som Christer. Kul att du gillar ljuset i tvåan också! Tack så mycket för kommentaren Jocke!
Hälsningar, Bjarne
Erik Madsen 2018-06-26 21:17
Hej Bjarne.
Super serie med nummer 2 som det der stikker ud med lyset på stenen og de dejlige former. Jeg kan forstå, at nummer 1 viser dit favorit sted på en meget smuk måde.
Med mange venlige hilsener fra Erik.
Svar från Bjarne 2018-06-27 20:49

Kul att du fastnar för ljuset på stenen, och precis som du anar så är nog första bilden den som visar platsen på bästa sätt. Stort tack för kommentaren Erik!
Vänliga hälsningar, Bjarne