En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
Skånska färger vid skånsk strand
I fredags tog jag ledigt från jobbet och åkte ner till Stenshuvuds nationalpark. Jag anlände precis vid soluppgången. Eftersom det väntades regn vid lunchtid, så var det läge att vara tidig. Jag belönades med en fin förmiddag med många bilder, och dessa är bara från den första stunden.
Skåningarna är nog bäst i landet på att använda sin landskapsflagga. Alla är väl inte helt överens. En del tycker man ska använda nationsflaggan istället. Jag lägger mig inte i hur andra gör, men själv hissar jag den svenska flaggan vid flaggdagarna och andra högtidstillfällen. Fast rött och gult på träden, det är vackert det!
Inlagt 2018-10-28 16:04 |
Läst 2756 ggr. |
Permalink





Det är ett fantastiskt fint ställe! Kul att du gillar och stort tack för kommentaren Stefan!
Hälsningar, Bjarne
Hälsn!
Det var inte dåligt att få bli jämförd med Lars Lerin, fast det fina landskapet får allt ta åt sig en del av äran självt!
Tack så mycket Jan!
Hälsningar, Bjarne
- hawk
Tack Håkan! Det verkar som de flesta är eniga med dig.
Hälsningar, Bjarne
Tack så mycket LO, kul att du gillar och visst är det ett fint område!
Hälsningar, Bjarne
Mv/Gunte..
Just det, det tänkte jag inte på! Tack så mycket för kommentaren Gunte!
Hälsningar, Bjarne
Hälsningar Lena
Då är det kanske dags! Kul att du uppskattar ljuset i bilderna. Tack så mycket för kommentaren Lena!
Hälsningar, Bjarne
Her har du fundet nogle smukke efterårsfarver og så oven i købet ved stranden !
Nummer 1 og 4 er klare favoritter og mest på grund af kompositionen tror jeg.
Men som tildligere "ejer" af Skåne, er jeg lidt skuffet - hvor er det skånske flag ? Derfor får du hele teksten på dansk som straf :-) :-)
Med mange venlige hilsener fra Erik.
PS: https://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/skaane-lidt-taettere-paa-danmark-det-skaanske-flag-er-nu-officielt-i-sverige/6937835
Haha, det var ett lindrigt straff att få läsa på danska! Förlåt att jag använder svensk flagga istället för den halvdanska! Fast det är lite kul att den skånska flaggan blivit officiell. Tack så mycket för ditt omdöme om bilderna också!
Vänliga hälsningar, Bjarne
Ettan är fantastiskt vacker med vattnet och den milda himlen i bakgrunden, det gula höstträdet och skuggorna från morgonsolen mot stenarna. Mycket bra!
Fyran innehåller lite samma komponenter, men ur ett helt annat perspektiv. Fina mönster i sanden efter vågor som nått lite högre
Du håller med merparten av kommentatorerna här! Ettan är min personliga favorit, men det är kul att fyran med den lite vågformade strandkanten och vågorna själva också blir uppskattad. Stort tack Jocke!
Hälsningar, Bjarne