En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
Det smälter
På en vecka har nästan all snö försvunnit här i Skåne. De två första bilderna är tagna för en vecka sedan och de två sista igår. Nu finns bara enstaka fläckar och en del is kvar.
Inlagt 2021-02-28 09:09 |
Läst 2198 ggr. |
Permalink





Hälsn!
Ja det har varit en mycket omväxlande vinter. Tack för kommentaren Jan!
Hälsningar, Bjarne
Det har blivit mycket snöbilder i år. Gäller att passa på! Tack för kommentaren Nini.
Hälsningar, Bjarne
Här i Roskilde har snön varit borta sedan den 16 februari och vi har haft den högsta uppmätta temperaturen för en februaridag någonsin. De flesta soltimmar och minst regn.
I nummer 1 och 2 är det något med linjerna som lockar mitt öga. Nummer 4 kan vara ett litet foto på väggen - kreativt sett.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hej Erik! Jodå, vi har satt temperaturrekord för februari också. Kalmar hade +17 någon dag. Jag antar att det är de krokiga linjerna du ser i de två första bilderna! Tack så mycket för kommentaren.
Många vänliga hälsningar, Bjarne
Hälsningar Jörgen
Tack för kommentaren Jörgen, kul du gillar!
Hälsningar, Bjarne
Hälsningar Lena
Den slingrande bäcken gick inte att motstå! Det har nog varit plusgrader i hela landet någon dag. Verkligen omväxlande! Tack så mycket för kommentaren Lena.
Hälsningar, Bjarne
MvH
Johnny
Tror jag det. Kul att du gillar ismönstret! tack för kommentaren Johnny.
Hälsningar, Bjarne
Den slingrande bäcken gick inte att motstå. Stort tack för kommentaren Jocke!
Hälsningar, Bjarne