En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
Sur vandring
Det var vädret som var surt, inte jag. Fast det går ju att vandra i surväder också. Bra om det inte regnar för mycket och det gjorde det inte. Mossan lyser extra fint när det är surt förresten.
Jag gissar att det är boklöv som ligger på marken. De framhäver det gröna i mossan och bildar också fin kontrast mot björkgrenarna. Du visar att det går alldeles utmärkt att skapa vackra bilder under den regniga och mörka årstiden här nere i söder där vi inte har snö som lyser upp landskapet.
/Sven
Sura vandringar är ofta gynnsamma för färger och det visar du ju bra med dina bilder här. Jag längtar ut till skogen när jag ser dina bilder, jag ligger lite efter med mina fototurer känner jag.
Det kommer nog, tack för kommentaren Peter!
Hälsningar, Bjarne
/Sven
Det är absolut mestadels boklöv. Tack så mycket för en positiv kommentar Sven!
Hälsningar, Bjarne
Tack så mycket för den vänliga kommentaren Morgan. Lycka till med framtida skogsturer!
Hälsningar, Bjarne
HaD/Gunte..
Hehe, så kan man se det:) Tack så mycket för kommentaren Gunte!
Hälsningar, Bjarne
Hälsningar Lena
Jag har svårt att motstå "lysande" mossa. Tack så mycket för kommentaren Lena!
Hälsningar, Bjarne
Så sant som det är skrivet. Tack så mycket för kommentaren Stefan!
Hälsningar, Bjarne