En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
Blött mellan Kalvarna
Ni slipper inte snöbilder från mig än! Dessa är från Sälenfjällen, närmare bestämt vid Femån mellan fjällen Västra och Östra Kalven. Det var blött på två sätt. Ån i sig är ju blöt, men det var också ovanligt varmt väder för att vara första veckan i mars. Den här dagen kom vi nog upp i 7-8 plusgrader, vilket gjorde att det fanns några avsnitt längs spåret som var vattenfyllda.
Inlagt 2025-03-19 07:12 |
Läst 2025 ggr. |
Permalink




Hälsningar Lena
Det var en skön dag och det var bara några hundra meter på 27 km som var blöta. så ingen fara alls. Kul du gillar den "klassiska" landskapsbilden av dessa tre. Tack så mycket för kommentaren, Lena!
Hälsningar, Bjarne
Det är okej att föredra snö på bild! Snö i Skåne blir sällan trevligt, men det är annorlunda i fjällen. Tack så mycket för kommentaren, Peter!
Hälsningar, Bjarne
Tack så mycket för det, Stefan! Tvåan är ju en rätt "klassisk" landskapsbild.
Hälsningar, Bjarne
Jag har inget emot snö på bilder, så länge de är tagna på bekvämt avstånd från Roskilde :-)😂
Och det finns några väldigt vackra som du visar oss här.
Speciellt nummer 1. Nummer 3 - naturen leker med oss här - väl observerad.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hej Erik! Det var på betryggande avstånd från Roskilde:) Jag är glad att du pekar på två andra bilder än de som tidigare blivit favoriter. Alltid kul när man ser och uppskattar olika saker. Stort tack för din kommentar!
Många vänliga hälsningar, Bjarne
Du är enig med majoriteten här! Härligt att du gillar och stort tack för kommentaren, Morgan.
Hälsningar, Bjarne
HaD/Gunte..
Ett nytt ord till Svenska akademiens ordlista - 'juniorbjörk'! Tack så mycket för kommentaren Gunte.
Hälsningar, Bjarne