En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
Det är söndag i Rom
En härlig solig senhöstdag i Rom. Jag njuter, och jag tror att många av romarna gör det också. Den här gången vandrade jag längs Tibern nere vid själva floden, någon som jag aldrig gjort förut. Där nere var det riktigt varmt och skönt, så länge som jag höll mig på den soliga sidan.
#3
Min italienska räcker inte för att läsa texten.
#5
Närmast är Ponte Sant' Angelo, som leder till borgen med samma namn.
#6
Det finns säkert en logisk förklaring, eller?
#7
Hur ser ägarens nyckelknippa ut?
Inlagt 2015-12-23 11:43 |
Läst 3099 ggr. |
Permalink





Håller helt med, det här var åttonde besöket för mig.
Hälsningar, Bjarne
Tack för kommentaren Ingemar! Den missen går ju att ändra på om du vill. Kul att höra vilka du gillar bäst.
Hälsningar, Bjarne
/Niklas
Tack för kommentaren Niklas! Det verkar som paraplyerna faller många i smaken, men kul att även cyklisten fick en "röst".
Hälsningar, Bjarne
Hälsningar Lena
Tack så mycket Lena! Det finns många härliga platser i världen och jag tycker Rom är en av de bästa, men det är jag det! Kul att höra vilka du gillar bäst.
Hälsningar, Bjarne