I fotonernas värld

En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.

Öde ö utan namn - eller inte

En fortsättning på förra inlägget om sommarens kajaktur. Nästa öde ö, som jag hamnade på, har jag inte lyckats hitta något namn på på någon karta. Men vänta nu, där ljög jag! Skiftade från vanligt karta till sjökort på Eniro, och då fick den plötsligt namn! Bergholmen heter den.

#1

#2

Postat 2017-08-20 15:57 | Läst 3024 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

En kyrkogård och en kyrka

En sak som är kul med att komma utomlands är att se arkitektur som avviker från det vi har här hemma. Här kommer två exempel från Sicilien. Kyrkogården är från staden Mirabella Imbaccari och den moderna kyrkan, med det långa namnet Santuario Madonna delle Lacrime, från Syrakusa.

#1

#2

#3

Postat 2017-08-11 18:11 | Läst 1938 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Runt huvudet i svartvitt

Jag fortsätter med att göra bilder både i svartvitt och i färg. I förra inlägget samlade jag några bilder från Stenshuvuds nationalpark i färg. Nu är det dags för några svartvita dito. Ibland är valet mellan färg och svartvitt enkelt, ibland är det svårt. Nu har jag gjort mitt val i alla fall.

#1

#2

#3

#4

Postat 2017-07-10 08:16 | Läst 2273 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Öland 6 - Den där solen

Sista fotostopp för dagen var vid Jordhamn. Solen fortsatte att skina från en klarblå himmel. Hopplöst fotoljus! Jag vet inte hur många gånger vi önskade oss lite moln. Ja, vi är väl konstiga vi fotografer. Alla andra njuter av det fina vädret och vi vill att det ska bli sämre.

I Jordhamn finns en gammal vinddriven stenslip, sjöbodar, båtar, vinschar m.m. Fast i det fotoljuset som rådde, så blev det helt andra motiv, som inte säger något alls om platsen. Det fick bli som det blev.

#1

#2

Postat 2017-06-09 20:09 | Läst 1459 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Jag lovade nästan...

... att ett tidigare blogginlägg skulle bli det sista för säsongen med snö. Det blir inte så. Här kommer ett till. Jag gick i Kungsträdgården i Stockholm för en tid sedan och där låg stora högar med ihopsamlad snö, som dessutom var smutsig. Jag kunde förstås inte låta bli att söka motiv. Förlåt!

#1

#2

Postat 2017-04-23 20:43 | Läst 2789 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 30 31 32 ... 34 Nästa