I fotonernas värld

En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.

Lugn och svinaktig tur tredje advent

Lugn och lugn förresten. Jag skrämde upp ett vildsvin 10-15 meter bort i ett buskage. Det sprang iväg i motsatt riktning, vilket jag var tacksam för. Precis där bild två är tagen för övrigt. Annars var det lugnt!

#1

#2

#3

#4

#5

#6

Postat 2018-12-22 14:12 | Läst 2011 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Kaos

Långt ifrån minimalistiskt. Särskilt sista bilden. Taget i skogen hemmavid. 

#1

#2

#3

Postat 2018-12-08 09:01 | Läst 1855 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Skönheten och - oskönheten?

Jag kan se viss skönhet i formerna i första bilden. Kanske inte alla håller med om det, och det är helt okej. 

Andra bilden då? Nej, det var inte skönhet som fick mig att ta den. Något annat väckte mitt intresse, och jag kan knappt förklara vad det var. Ser andra något intressant i den, eller är den helt enkelt rätt ful?

#1

#2

Postat 2018-11-28 20:04 | Läst 2088 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Novemberfärger i skogen

Några bilder från i söndags hyfsat nära hemmet i de inre delarna av Skåne. Klarblå himmel och sol, något som vi saknat ett tag, men nu har det blivit några dagar med den varan!

#1

#2

#3

Postat 2018-11-27 20:06 | Läst 2241 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

En udde och storlekens betydelse

Det var längesedan jag publicerade något i svartvitt, så nu är det dags. Bilden är tagen mitt i höstfärgstid i oktober, men det spelar ingen roll för det här motivet.

Jag förminskar alltid bilderna innan jag laddar upp till max 1400 pixlar på bredden och 1200 pixlar på höjden. Jag sitter på en lite långsammare ADSL-uppkoppling och jag tänker också på andra som inte har så snabb lina (eller trådlöst), att det inte ska ta för lång tid att få fram förstorade bilder. Å andra sidan kan bilderna bli små om man har en 4K eller 8K-skärm. Hur gör ni? Vad tycker ni är lagom storlek på bilderna på bloggen?

Postat 2018-11-25 09:46 | Läst 3105 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera
Föregående 1 ... 66 67 68 ... 116 Nästa