I fotonernas värld

En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.

Sol, vind och vatten - och en massa vass

Vi är tre vänner som brukar lufta våra kameror tillsammans då och då. Dagen efter nyårsdagen bestämde Håkan, Ulf och jag oss för att vandra en bit på Vieåleden utanför Osby. Vintertid kan man inte gå hela rundan, då den dragflotte som utgör transport över Helge å, är uppdragen på land. Tack vare vänligheten hos Ulfs hustru, behövde vi dock inte gå tillbaka, utan fick skjuts! Vi startade vid Björklunda nära borgruinen Skeingeborg och slutade vid fågeltornet vid Hörlinge ängar. 

Solen sken från en klarblå himmel. Det var också samma dag som stormen Alfrida härjade i andra delar av landet, och vi fick känna på vind som kanske var i kulingstyrka i alla fall. Går man längs åar och sjöar, så finns det förstås en hel del vatten. Fast vad som slog mig mest var de enorma mängderna vass längs leden. Det var hav av vass bitvis!

Här följer några intryck från turen, i rent kronologisk ordning. 

#1

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8

Postat 2019-01-06 09:27 | Läst 2344 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

Två män i en skog

Postat 2019-01-03 09:13 | Läst 2921 ggr. | Permalink | Kommentarer (11) | Kommentera

Mer Kullen i dimma

Det var svårt att inte trycka på avtryckarknappen när jag besökte Kullabergs inre delar härom dagen. Därför kommer en fortsättning här, men nu är det färgbilder som gäller istället.

#1

#2

#3

#4

#5

#6

Postat 2019-01-01 13:35 | Läst 1902 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Halvskum och dimmig dag på Kullen

Julaftons minusgrader och snö ersattes av töväder och fukt. Första vardagen efter julhelgen, tog jag en tur till Kullabergs naturreservat. Ju närmare jag kom, desto tätare blev dimman. Lite dålig sikt att köra i på slutet, men fotografen i mig jublade!

#1

#2

#3

#4

Postat 2018-12-30 09:14 | Läst 2890 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Dimmig inbromsning

Tur att Volvon har bromsar. När man ser en dimmig skog som den här, måste man bara använda dem. 

#1

#2

#3

Postat 2018-12-29 08:33 | Läst 2672 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera
Föregående 1 ... 122 123 124 ... 225 Nästa