En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
Lite närmare i brunt
Det här är en brun tid. Förr hade jag lite svårt för att hantera den färgen, men jag börjar bli mer bekväm med den. Bättre att omfamna det som finns än att kämpa mot det!
Bilderna är från en dag vid Haväng (första frostiga bilden på morgonen) respektive en trädstam jag fann vid Klammersbäck närmare Vitemölla.
Edit: Att jag börjat omfamna brunt har absolut inget med politik att göra! Jag menar färgen och inget annat.
Publicerad 2026-03-15 16:09 |
Läst 101 ggr





Dessbättre kan jag nog inte riktigt hålla med om att vi lever i en brun tid. Jag tycker att det lite blir som att trivialisera nazismen och dess fruktansvärda brott.
Det finns nämligen inte riktigt någon jämförelse. En statsledning som beslutar sig för att mörda en stor befolkningsgrupp i det egna folket. Något sådant har aldrig förekommit i historien!
Oj, du gör en politisk koppling. Det var inte alls min tanke. Det är färgen brunt i sig jag avser! I övrigt håller jag med om att nazisternas brott är i en klass för sig. Tack för kommentaren Peter.
Hälsningar Bjarne
Så bra att jag missförstod - lätt hänt i dessa tider...