En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
På väg hem
När jag var vid Stenshuvud på annandag jul, så var det mest soligt hela dagen. På vägen hem över Linderödsåsen möttes jag dock av dimma i skymningen och is på vägen också för den delen. Dimman fick jag inte missa! Jag stannade på vägkanten vid Hörröd och satte på teleobjektivet.
Inlagt 2026-01-12 08:20 |
Läst 300 ggr. |
Permalink



Dimma är toppen så länge dem inte är i det egna huvudet:) Tack så mycket för din kommentar Morgan.
Hälsningar Bjarne
Tack så mycket Stefan, kul att du gillar!
Hälsningar Bjarne
Det kunne betale sig at du stoppede og tog de her 2 billeder (eller flere).
Jeg synes bedst om nummer 2 på grund af kompen.
Med mange venlige hilsener fra Erik.
Hej Erik! Jag hade ångrat mig om jag bara kört vidare. Nummer två är min favorit också. Stort tack för din kommentar!
Många vänliga hälsningar, Bjarne
Hälsningar Sven
Det är bra om jag lyckats förmedla något mer än bara en avbildning av ett träd. Jag tycker också att andra bilden vinner i längden, dels för avsaknaden av förgrund som du nämner, men också den lite svängande diagonalen istället för ett lodrätt element som leder bort till trädet. Tack så mycket för kommentaren Sven!
Hälsningar Bjarne
Hälsningar Lena
Håller med. Det är bra att träden bakom skymtar fram lite lätt. Jag har ju själv fastnat mest för den sista, men det är kul att du gillar första bilden lite mer. Tack så mycket för kommentaren Lena!
Hälsningar Bjarne
Det ska man. Tack Peter!
Hälsningar Bjarne
Hälsningar Jörgen
Mer dimma åt folket! Alla håller nog inte med, men vi som fotograferar landskap är nog rätt överens. Tack så mycket för kommentaren Jörgen!
Hälsningar Bjarne