Bilder bilder ska det bli här... En och annan bokstav (littera) får slinka med... Men aldrig bokstäver utan bilder...
Snart vill ingen se sådana här bilder...
Säsongen med den här typen av bilder drar mot sitt slut och snart vill ingen se sådant här! Ut med bilderna innan det är för sent! Allt taget i Dolomiterna ca fyra veckor sedan. Allt handlar om landskap, en och annan liten människa instucken någonstans, eventuellt.
.
.
.
.
.
.

.

.
Mina tidigare inlägg med bilder från dess natursköna berg finns se här:
.
Inlagt 2013-04-13 23:44 |
Läst 5436 ggr. |
Permalink







Tack Peter! Nog kan man känna suget efter skidåkningen även nu, men sanningen att säga så längtar jag efter den riktiga våren mer och mer. Jodå, dessa bilder duger även nästa år, men då är det ju nya bilder som gäller...
Inte Cortina men inte heller så extremt långt därifrån, utgångspunkten var Alba vid Canazei.
Men Rauni, idag måste du ha fått den där riktiga vårdagen hoppas jag!! Italien och Alba... skidor, härligt!! Har själv skidat i Limone, men det är en Bra stund sedan. Hoppas du fick nosa på en god Nebbiolo.... Nu, är det vår!! Hälsningar - Peter
Den 14 var en kanondag, fast den var rätt vintrig på landsbygden utanför stan... Såg dock de första snödropparna vid någon buske där marken hade befriats från sitt vita täcke! Limone verkar ligga väldigt vackert, något att ha i åtanke med tanke på eventuella sommarturer (önskar mig även sådana i dessa trakter)!
Tackar! Kan tänka mig att man kan känna suget efter bergsbestigning också, men för min del räcker det bra med suget efter utförsåkning bland dessa underbara berg.
Din analys låter hur rätt som helst! ;-)
Det går en tid nu och framåt hösten så längtar vi till vinter, vackra snöflingor och vita vidder! =)
Dina bilder var underbara!
Ha en fin dag!
Kul att du vill se mer! Kanske kanske blir det fler bilder, om inte i år så ett annat år...! Tack Heléne!
Ha de gott
Bert-Ola
Kul att du gillar detta! Snön på vårblommorna är helt klart en annan femma...
Så det kommer alltså snart vårbilder av dig?
/Katja
Så rätt du har, bra bilder håller länge! En annan sak är att jag ogärna rotar bland arkivbilder, nytt ska det helst vara, oavsett bra eller dåligt. Får nog jobba med denna dragning... Men snart måste det väl bli vårbilder, får hoppas att våren är snart här!
Tack Katja för kommentaren!
Berg och snö är så vackert och de små människorna gör att man verkligen ser hur storslaget det är.
Snö är ett underbart element och även om jag numera vid hösten grymtar lite inför vintern så beror det enbart på att man aldrig vet om det blir en riktig vinter eller inte. I år hade vi en riktig vinter och kronan på verket var att få uppleva dessa berg!
Tack Margareta!