Stefans bilder

Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

Naturbilder med mobilen

Har tagit många bilder på sista tiden, lägger dem i olika högar, och funderar. Sedan tömde jag mobilen i dag också, ut föll en diger hög. Sorterade bort det mesta, skickade runt familjebilderna till familjen, och publicerar naturbilderna här. Måste erkänna att jag glömmer bort mobilen i fickan när jag är ute och går, ibland händer det, att jag har bara en kamera med mig och långt objektiv monterat, så passerar jag en vy där jag tänker "åh om jag hade haft den eller den kameran med mig med vidvinkel och stort skärpedjup" , men det har jag ju oftast, den finns ju i mobilen i fickan! Så bilderna här är tagna som Instagram eller MMS bilder egentligen.   

  En ek      Midsommarblommor, midsommarhimmel med blandade skurar.      Kl 04,30       Plommonblommor      Cykling är njutning         Det gäller att välja rätt vägar i livet       04,40        04,15      Denne figuren slank bara med   

Postat 2017-06-24 16:28 | Läst 1784 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

Närmiljö eller: Blommor i trädgården.

Härligt avkopplande och spännande att leta blombilder i trädgården. Det brukar ta lite tid, finns alltid lite att göra som jag plötsligt får syn på när jag går där: snärjmåra, mjölktistel och andra små växter som jag sorterar bort så de inte brer ut sig för mycket. Balans är ordet; inte ogräsfritt utan balans. Förresten: Sömnstörning i natt, vad göra? Se i datorn? Jodå, foto på Youtube t.ex. Se i taket? Trist i längden. Blunda emellanåt. Cyklar ut kl 04 och möter solen; knaster under däcken på grusvägen, milt ljus och blommor, alldeles stilla och nästan tyst. Sval frisk luft, rodnad åt öster i horisonten över de stora, platta, fria fälten. Långt där borta kommer den. Stannar cykeln, tar fram kameror, och så startar soluppgången, ännu en underbar dag! Lycka. Ljuset lägger sig horisontellt över åkrarna, och som en knapptryckning startar en intensiv fågelsång runt om, de far hit och dit, haren skuttar. Sedan en märklig iakttagelse: Jag är ju ofta där korna är, stora flockar med boskap. Det brukar vara samma historia: Lite efter solen visat sig blir det liv i djuren, flockarna springer så det dånar i marken på håll, svansarna och öronen ut, gärna intresserade av mig med kurs rakt på: ingen fara om inte öronen ligger bakåt tror jag. Gång på gång galopperar hjorden, sträcker ut riktigt. Efter en stund lägger sig lugnet och de står och glor hela dagen som kor gör. Men varför denna morgongymnastik? Säkert nyttigt i vart fall. Nä, över till trädgårdsblommor nu. Har inte haft tid att göra vid alla hundratals bilder det blev på sol, gräs, blommor, djur och fåglar. Det läggs på extern hårddisk tills hårdare tider kommer med mörker, kyla och sjukdom. Då är de bilderna en tillgång. Skörda när det är säsong, konservera och ta fram sedan vid behov. 

                  

Postat 2017-06-21 20:20 | Läst 1238 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Damer

Här råkade jag komma på en trevlig tillställning med härliga människor. Frågade om jag fick ta bilder, det gick fint. Många människor, en dag med lite vardagsflykt, och väldigt långt från de fåglar och blommor jag vanligen tar bilder på. 

                                     

Postat 2017-06-20 10:44 | Läst 1470 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Limosa limosa

Rödspoven har ökat i antal på ängarna utanför byn, trots det stora antalet kråkor. Den är en karakteristisk fågel för trakten. Bilderna visar både hona och hane. 

                  

Postat 2017-06-19 09:45 | Läst 1076 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

MC

Dags för lite motorcyklar av det vackrare slaget. Lyckligtvis finns det entusiaster som håller dem i god vigör så vi andra kan njuta av att se dem.  

 En caféracer, skulle tro det är Hondas 350cc , eller är det en 500? Vacker i svenska färger, utställd på nationaldagen.       En rad skönheter.   Snygga väskor och avgasrör på den närmast, stiligt.     Denna Triumphmotor är nästan obscent vacker.     Stolt svensk.     Rumi är ett italienskt märke, de har gjort väldigt fräcka mopeder också.     Snygg motor på Rumin.         BSA caféracer, såg sådana för första gången när jag var i Cornwall i 15 årsåldern. Jag blev mycket imponerad.     En Suecia med JAP motor och stilenlig gaffel. Suecia tillverkades i Örkelljunga, en skånsk motorcykel! 

Postat 2017-06-18 03:26 | Läst 4026 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 276 277 278 ... 363 Nästa