Stefans bilder
Från stranden del 1 av 2
Mer lagerbilder, nu från vintern, men utan något som frusit. Det var en strandpromenad där fåglarna var långt borta, så blicken vändes mot andra motiv, det som fanns runt omkring helt enkelt. Inget häpnadsväckande, men det får duga.
Ute har det just börjat snöa, ska försöka ta ett varv runt huset och se hur det känns.
HögISO pippibilder
Bilderna är från senhösten då frosten slagit till några nätter. Hade cyklat ner till sjön för att leta efter fåglar och annat spännande, men det var ganska tomt. Vädret var nermulet, inte mycket ljus kom in genom linserna. Det var skönt att komma ut, som alltid, så jag var nöjd ändå. Är väl ganska nöjd med denna dagen också, tryckte ner febern med piller och blev skjutsad till tandläkaren. Hon filade upp rotkanaler med känsliga händer, det var ganska avkopplande faktiskt. Låg där i stolen och mindes ögonblick då jag fått se havsörn. Tänkte på dikter av Dan Andersson och Edit Södergran. Nåväl, här kommer några fågelbilder, inte något sällsynt, inte hög teknisk kvalité, men jag är förnöjd ändå.
Fler fina finkar
Det blir några finkbilder till, mår inget vidare idag.
Bland höstens solrosor
Vid cykelvägen utanför byn hade någon vänlig människa sått ett litet fält med solrosfrön. På hösten var de uppvuxna, och dess frön mognade. Det var ett litet paradis för finkar. Mat i överflöd och gömsle. Det är skönt att ha kvar bilder i arkivet att lägga ut, de senaste månaderna har varit späckade med infektioner. Ska se om det går att komma ut i dag. Men att ligga i sängen när det varit sol, och fundera på olika bra fotoplatser, det är lite trist. Bättre att vara där.
Men nu åter till finkarna.
Fortsättning på Den Yrvakna Skönheten
Då kommer här de resterande bilderna på rådjuret. På sista bilden tog hon ett stort skutt.
Sen stanna igen, osäker oerfaren ungdom.
Ut med tungan, fundera, utvärdera.
En till misstänksam blick.
Låtsades verka helt oberörd, sniffade, betade flera gånger. Nej, jag är cool säger hon.
Men kanske, minns vad mamma sade...
man ska vara försiktig med okända.
Nej, nu är det nog
hej då!

























