Stefans bilder

Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

21 April

i Åhus tidigt på förmiddagen, en promenad i Kronoskogen. Kusten vid Hanöbukten är ju sanddyner sedan länge planterade med tall mot sand och jorddrift, eller lite mer stenig mark då bevuxet med lövskog eller mager betesmark. Åhus kan grovt sett anses omgett av 4 sidor, först infarten med väg och villor, industriområde. Sedan badstrand med hotell och camping men mest militärt övningsområde, därefter hamnområdet och ett av utloppen till Helge å. Till sist den badstrand som är mer av familjetyp, och innanför den ligger Kronoskogen som skiljer stranden från ett villaområde. Den är ganska stor Kronoskogen, populär hos joggande Åhusbor. 

för de som inte joggar är den härlig att promenera i, här den del som är sanddyner med tall

stigar genom lövskog är fint

helt oväntat för mig fanns här en bokskog också

myrorna hade vaknat 

på en annan plats fann jag ett annat motiv, ett av alla de vilda stenfruktträd som lyser vitt om våren, täckta av blommor

anddrakar är heller inte ovanliga, glänser fint nu

till sist en silverfågel som inte flög i rote, en Cessna 172S Skyhawk från Sjöbo

Postat 2023-04-24 14:36 | Läst 776 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

Den 18 April

anlände jag till Åhuskusten vid 6 på morgonen, friskt i luften och är normalt alldeles själv där då, men denna gång mötte jag en herre som gav sig hem just som den stora röda bollen kommit över horisontlinjen. 

det var varma färger som gällde från en röd sol, men i skuggan var det kyligt blått

efterhand ökade ljuset, det blev lättare att få bilder

här var det riktigt varmt, soldaller

Postat 2023-04-23 16:15 | Läst 704 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Idag en snabb utflykt

Fick en timme över på e.m. och drog ut med hojen, fann först en kärrhök

sen en flock gravänder, och lite annat råkade komma med i bild, som skärfläckor

strandskator

de vitkindade gässen var det fart på

badade hej vilt

och uppvaktade varandra

Postat 2023-04-16 15:40 | Läst 707 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

Idag

blev det en promenad på gamla soptippen, ett ganska stort område och utkikspunkt, kalt huvudsakligen med vatten och stadsmiljöer nära. Tippen är övertäckt, enda den används till just nu är utvinning av sumpgas, det är ett rörsystem kors och tvärs med gasbrunnar. Vad hela detta annars stadsnära område skall bli i framtiden vet jag inget om, inget är officiellt bestämt, där lär inte gå att bygga i vart fall. 

i detta människonära område finns en del intressant att se, det som man kan förvänta sig och ibland lite mer än så, fasaner är något att förvänta sig

pilfink också

liksom koltrast

och grågäss, bilderna i det mulna vädret blev lite disiga på håll

tranorna passerar ännu norröver

kråkfåglar och glador bråkar hela våren och försommaren

en vråk på en gasbrunn

en hök

sen fanns där ett par gröngölingar, lite mer otippat

liksom ägretthägern

ett pungmesbo från förra året, flyttar någon in i år?

en vinbergssnäcka sträckte försiktigt ut foten

där uppe blommade något stenfruktträd, en mirabell?

mängder av hästhov fanns det 

nässlorna börjar bli plockfärdiga

inga högväxta blommor ännu, men jordrevan visade sig

och viola odorata

nagelört

åkerveronika?

våtarv?

Postat 2023-04-15 15:53 | Läst 304 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Idag

ja idag kom jag äntligen ut en timme på eftermiddagen, sen skulle jag laga middag, först en bild på en av gulsparvarna i trädgården, har hållit till en flock där i vinter. Det blommar för fullt ute med blå mattor i trädgården blandat med annat, men har visat så mycket blombilder innan att det fick vara. Fasanhönorna har dragit ut på markerna och lagt sig på ägg utom en höna som dröjt sig kvar hemma, en riktigt hungrig en, har hon lagt ägg i trädgården månne? Fasantuppen (skrikhalsen) spatserar omkring i sina allra finaste färger och äter allt han får. 

en timme på mig, då får det bli ut på ängarna som är närmast, men hann ändå med att prata med en del folk där, långt bort flög något jag tror är skedänder

det var ju inte det bästa vädret, helt mulet med lite dis, men lärkorna flög upp ändå

fick inte kort på rödbenan, men ett slängskott på en enkelbeckasin långt iväg blev det

de vanliga gässen flyger fram och tillbaka

till min glädje fick jag syn på fiskgjusen, men det var för stort avstånd för att se vilken fisk det var

landskapet

och där fick den äntligen sätta sig med maten

storspoven

och vad sitter det för höna där borta?

någon sorts vråk minsann

över landskapet

och finner en sittpinne

Postat 2023-04-14 20:05 | Läst 293 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 105 106 107 ... 375 Nästa