Stefans bilder

Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

En riktigt bra morgon

I Augusti månad gick färden tidigt med vägen för mig själv en stund till, köra lugnt, känna, se, dofta, stanna ibland. 

fält mot solen

och från solen

färden gick till en talldunge vid Tosteberga ängar, den var belyst av den röda solen. Där brukar besökarna svänga in bland tallarna för att vända eller parkera, stora skyltar säger Camping förbjuden. Denna gång hade folk lagt sig att sova i gräset där, vildcamping, och jag var glad över min vana att vara försiktig, mitt i vändsvängen låg en flicka i sovsäck som stirrade i nyvaknad skräck när MC:n kom mot henne, jag såg nog likadan ut. Men det var ingen fara då det var låg fart, bara att vika undan. 

den härliga morgonsolen i gräset under tallarna

ut mot ängarna

och en vy över platsen innan jag drar vidare

Postat 2022-11-26 15:32 | Läst 739 ggr. | Permalink | Kommentarer (11) | Kommentera

Några fjärilar

Lite mer sommarbilder - sommerfugler. Inget märkvärdigt dock, men de är fina den korta tid de fladdrar, små underverk. Först nässelfjäril 

sedan amiralfjäril

de älskar saften av ruttna plommon

till sist påfågelöga

Postat 2022-11-25 15:09 | Läst 286 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Sommarbilder

När jag nu trycker inne passar jag på att visa sommarbilder, och vad kan vara sommar mer än en frukost plockad direkt ur trädgården på morgonen? I filmjölken ligger gula och röda hallon, björnbär, tayberry, jordgubb och persika. 

sedan lite annat från trädgården under dagen, lavendel med bi

blomma av björnklo (mjukakantus) som är en utmärkt tålig perenn som trivs i skugga, men särskilt mjuk är den inte

fjärilsbuske eller syrenbuddleja med blomfluga

doftpelargoner gick bra att ha i rabatten, de växte bra, tålde t.o.m. någon enstaka frostnatt

stararna är trogna besökare om sommaren

körsbärsträdet ser plundrat ut

husduvan

gulärla också på taket

sist rödstjärten

Postat 2022-11-24 10:49 | Läst 275 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Sett från en bro över Helge å.

Har visat några andra bilder innan ur denna serie, när jag ställde mig på en bro och fåglar bara kom flygande, som på beställning. Här är då de återstående arterna. Fiskgjusen hör ju till här i Vattenriket som sumpmarkerna kallas. 

sedan kom något som liknar en adult hanliknande hona av sparvhök, men jag kan ju ha helt fel

och så gråhägern

juvenil ringduva

och adult dito

Postat 2022-11-22 10:32 | Läst 473 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Djupekås 3 Augusti

Djupekås är ett litet samhälle på östra sidan av Listerlandet (Blekinge), ett par mil hemifrån. Där råder lugnet. Där är några tvärgator från vägen ner till vattnet och hamnen, alla med namn efter olika fartyg, så känslan av ett maritimt samhälle infinner sig bland de utspridda husen. En utmärkt plats att göra ingenting på, bara finnas med kameran och ta in landskapet. Ute på redden muddrades det, Hanöbukten är inte så värst djup. På dagen står solen ute från havet rakt mot fotografen.

Och det flaggades med svenska vimpeln i topp

Hägrar och grunt vatten hör samman

den alltid närvarande vid kusten - ålakråkan

gråtrutarna var aktiva

de vitkindade flög förbi

två vadare fanns där också, ingen aning om arten

till sist gladan som snurrade sig fram över kusten

Postat 2022-11-19 16:55 | Läst 277 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 115 116 117 ... 363 Nästa