Stefans bilder

Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

Där jag går

Det blir bara lite enkla bilder från min vanligaste favoritpromenad nära hemmet, en kort cykeltur dit. Går den gärna någon gång mellan kl 04 och 10. Det är inget böljande vackert klart definierat landskap, inte heller stadsgator, ja det är så olika var människor går. Det går långsamt där, åtminstone det varmare halvåret när det finns liv överallt. Det är ett rörigt område det mesta, sankt och bitvis helt oframkomligt. Börjar då jag kommit ur skogsdungen med alla sångfåglar och fortsätter över ängarna mot dammarna, dessa ängar som ligger till synes döda och iskalla om vintern, sedan på sommaren svävar blommorna över marken med alla insekter och fåglar i luften kors och tvärs. 

dessa bilder är väl vid sådär 06 till 07. Tagna med Panasonic GM1 med Laowa 7,5 2.8. En kombination som inte tynger. Sedan dammarna ja, utgrävda lerhål för ett sedan länge försvunnit tegelbruk, med vallar att gå på där en smalpårig järnväg låg för att frakta leran. 

ganska igenväxt utsikt mot vattnet, till vänster en damm, till höger en större pöl. I vattenkanten till dammen är det ofta fiskar eller fåglar som slinker iväg när jag passerar, men även i pölen till höger såg jag i vattenytan, att ganska stora fiskar fanns där, det blir ett streck av ryggfenan. Synd om dem, på vintern står vattnet över vallar och allt där, så fisk kan bli kvar i pölen när det sjunker, synd om dem, men trevligt för större fågel. Det ligger även en del större träd där i vattenkanten, pileträd, ofta levande och växer där de ligger.

här och där finns fåglar eller insekter

värre är om jag skulle möta flocken med Black Angus kor med kalv på stigen, de kan ha taskigt humör tidigt på morgonen

men det är fridfullt här, göken och alla andra fåglar som hörs, stilla och ostört

i vassarna finns mängder med grågässfamiljer som diskret lever sitt liv, ja åtminstone tidigt på dagen

det stora pileträdet där många olika fåglar gillar att sitta, eller krypa längs barken. Ett stort område för en liten blåmes.

sedan över till en stig utanför Kivik, samma utrustning, men helt annorlunda bilder

Postat 2022-05-26 22:15 | Läst 1499 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

17/5, snabb titt i trädgården

Det var en risig dag, men att gå ut på gräsmattan med kameran en stund fungerade. En liten lätt kombination, Panasonc GX7 med Olympus 60 2.8 makro. Den Panasonicen har skärm som kan vinklas, det har med tiden blivit ett krav vid köp av kamera, fotografera långt ned utan att krypa i konstiga vinklar. Först en förgätmigej från svärföräldrarnas sedan länge sålda sommarstuga, en sorts levande återkommande sommarminne

sedan några nyckelpigor, insekterna kommer i större antal nu

kan tillägga, att varken förgätmigej eller nyckelpigor vill se riktigt skarpa ut på mina bilder, gett upp det kravet. Nästa är läkande kådklumpar vid en avbruten kvist på ett aprikosträd

kanske är jag bara lite för darrig ibland? Nu började jag tjuvkika på tulpanens privata delar, då blev nog handen stadigare. Såg en en utställning med meterstora bilder som dessa tagna av en kvinnlig fotograf från Polen, det blev ett intressant samtal. 

sedan årets första spindelbild, en liten en, men ändock

köttflugor har röda ögon, gråsvartrandiga på mitten och rutiga bak, samt har stora "fötter". De föder levande ungar (larver) som placeras på - kött. 

lagerhägg, väldoftande men sprider sig då fåglarna äter bären. Innehåller låga halter cyanogena glycosider (blåsyra) i bladen, ej bären.

till sist en fluga som liknar en humla. Mycket riktigt - en humleblomfluga. Finns i olika varianter som utseendemässigt härmar olika humlor. 

om du möter en humleliknande fluga i älgskogen, finns det en sak att tänka på, denna länk https://www.svt.se/nyheter/vetenskap/flugan-som-sprutar-larver-i-ditt-oga-1

Postat 2022-05-25 18:04 | Läst 1939 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Botanisk utflykt

Nu var det ett tag sedan sist, ligger en större mängd bilder på hög. Men väljer de från senast, en utflykt med min vän till området Svarta sjö, inget naturvårdsområde (eller sjö), men orört ändå eftersom det är otillgänglig sumpmark och ekonomiskt sett utan värde. Åker till andra sidan sjön hemifrån sett, parkerar vid en byväg, och följer en traktorväg (fint gjord med makadam) över ett stort fält, till alesumpskogen. Gott om jakttorn, bönderna håller efter grisarna. Gott om hare, men ingen bild på dem då jag endast har med mig två gamla manuella 50mm objektiv och min Olympus kamera. Startar med Olympus 50 mm f 1.4. I fortsättningen ska jag ta de moderna objektiven på utflykterna.

På traktorvägen växte detta, en växt av det slaget som man trampar på utan närmare eftertanke. Det är trådklöver, en ärtväxt som finns i många gräsmattor hos de som vägrar förgifta sin trädgård. 

Mellan traktorvägen och fälten fanns en icke besprutad meterbred sträcka, där en del arter fanns, t.ex. vårkorsörten som är vanlig i södra Sverige och Danmark. 

I närheten fanns också blodklöver, en gröngödslingsväxt. 

sedan gick vägen in i alesumpskogen, där var det vått och gyttjigt bredvid vägen, årets första mygg hade kläckts, och det var gott om korsande viltstigar. En bit in bredvid vägen växte någon sorts vildapel, med blommornas utseende utseende snarlikt en prydnadsapel "pink spires" (1390 kr i detaljhandeln), ett högst förvånande fynd. 

närbild

det var inte oväntat att finna en groda i sumpmarken, detta ser ut som en vanlig groda. Finns i hela landet.

nästa växt är ormbär, bör icke förtäras då den kan ge ont i magen. Historiskt använt som medicin mot pesten. Växer lite här och var i lundar m.m, och ända upp på Hardangervidda! 

jordrevan är en flerårig kransblommig ört, i samma familj som en del kryddväxter, ex mynta och timjan. Kan också inordnas i gruppen "vackra ogräs". 

kommer ut mot en öppnare mark, en del är en gräsbevuxen förhöjning, den andra ett grunt vatten med växter. Grisarna har bökat lite här och där, ger en del växter lite möjligheter. Ängsbräsma heter denna lilla blomma, en korsblommig ört som växer över hela norra halvklotet. Värdväxt för aurorafjärilens larver. En sorts kålväxt, kallas också ängskrasse. Ordet bräsma påstås komma från braxnablomster, då den ska blomma när braxen leker. 

denna rejäla knopp är vänderot - valeriana officinalis, och officinalis står för läkeväxt. Finns på apoteket mot oro och dålig sömn, skulle tro det är torkad mald rot, den tål inte längre lagring.  Denna rot gillas också av katter, växten heter också katteleka. 

ältranunkel växer i hela landet vid våta skogskärr. Liksom smörblomman är den giftig.

klockgroda tycker jag detta liknar. Ska finnas på sju lokaler i Skåne, återinplanterad för 50 år sedan. Giftig för rovdjur.

fann denna holk för vattenlevande fågel, kände igen den sedan jag läst om den i ungdomen, men helt glömt vilken fågel det gäller. Vet någon? Kanske Håkan?

tussilago, fröställning

gökblomster i familjen nejlikeväxter, vilken likhet syns på blomman. 

sedan åkte vi en bit till en vattenfylld sandgrop i en torräng utanför Åhus, varierande växtmiljöer. Satte på ett Pentacon 50 1.8 som har lite närmare närgräns. Där vi ställt bilen stod några av fortifikationsverkets gamla trästolpar, och skogsmyrorna svärmade. Tid att testa insektsfoto med det gamla objektivet. Som synes vänsterkanten beskuren.

det gick ganska bra

grusvivan trivdes i sanden

svartkämpar tillhör grodbladssläktet. Kan ge diarré hos betesdjur.

grodyngel fanns i vattnet i botten av sandgropen

detta ska bli nattljus. Införd från östra Nordamerika, har anpassat sig här. Används i naturläkemedel, och kan orsaka fosterdöd.

och detta ska bli hedblomster

Det var allt för idag. 

Postat 2022-05-24 11:30 | Läst 538 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera

Tidigt idag

Vaknade kl 04, det var blött ute, blåste, mörkt och verkade kallt. Vaknade på nytt 05, efter en stunds funderande gav jag mig ut, superunderställ, fleece och vindtäta överdragskläder, vantar och mössa. Ändå kändes det rätt kallt. Cyklade ut i våtmarkerna, rätt mörkt i skogspartiet, men näktergalarna sjöng för full hals runt om alldeles nära stigen, så vackert! Kom till vattnet

det ljusnade efterhand, men inget solsken direkt, mer stötar av horisontellt duggregn. Passerade ett nedfallet jättelikt pilträd som ligger i vattenkanten, svårt att se in i grenröran, men något stort som en gås av ljudet att döma störde jag, den plaskade iväg mot vassen intill, och när jag passerade vassen fick jag se en bekant skuggfigur jag inte ser varje år, men hör desto mer, tyvärr han jag inte ställa in manuell skärpa innan den gled in i vassen

gick dit det var lite öppnare, lite ljusare, såg en vit prick där borta i spenaten

det är rätt gott om fåglar i det gröna, men de hukar sig i vädret. Plötsligt kom det en svarttärna, hoppas de vill häcka här i år, minken skrämde iväg dem

det är högISO bilder, det var riktigt skumt väder

cyklade hem och tog några bilder på rödstjärten som häckar hemma varje år

syns det typiska stjärtvickandet på nästa bild

sådär, får se vad resten av dagen ger

Postat 2022-05-14 10:41 | Läst 912 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

I trädgården idag

Gick ut med Super Takumar 50 1.4 i e.m. och Olympus OM E1 (1), såg hur fint ett av äppelträden blommade, ett Golden Delicious träd ympat på egen uppdragen lite svagare grundstam. Bara att dyka in med objektivet.

 

noterade att en av alla gullvivor plötsligt hade annan färg, liknade en trädgårdsviva

sen fick det bli en bild intill den, förgät mig ej, ett minne från mina svärföräldrars sommarstuga

tulpaner blommar i stora mängder, fick några kilo lökar av en kompis 

pärlhyacinten klarar sig fint

när är tulpaner som finast, i knopp, utslagna eller hela tiden ? 

tog sen på ett Pentacon 50 1.8 på kameran, tog några fler förgät mig ej bilder, de fick bli mörkare

till sist knopp av kinesisk pion, det går fort nu med blomningen

Postat 2022-05-13 16:27 | Läst 754 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 145 146 147 ... 363 Nästa