En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.

Tjärö med sällskap

Vi är några fotokompisar som ger oss ut tillsammans ibland och vi valde att bege oss till Tjärö i Blekinge skärgård en fin majdag. Kompisarna är Ulf och Håkan (som fotograferar) och Ulfs fru Lisel (som njuter). Nåja, vi fotografer njuter också! Här kommer några blandade resultat från dagen. 

#1

#2

#3

#4

#5

#6

Publicerad 2026-05-27 21:11 | Läst 142 ggr
Carina H. Jacobsson 2026-05-27 21:27
Fina bilder från Tjärö, kul att vara några stycken och åka iväg tillsammans även om man sen ofta går lite på vars ett håll. Jag föredrar att vara ensam när jag tar mig ut men uppskattar de gångerna vi är fler, de är en fin motvikt till varandra.
/Carina
RolfEric 2026-05-27 21:46
Speciellt bild fyra var fräck, tycker jag.
Erik Madsen 2026-05-27 22:37
Hej Bjarne.
Det måste vara både roligt och givande att fotografera tillsammans med andra fotoentusiaster - särskilt om ni kan komma överens om tempot :-)
I din serie väljer jag nummer 4, 5 och 6. Det ser ut som att något kryper upp bakom stenen - lite läskigt kanske eller är det bara min inbillning/fantasi :-)
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Turbo56 2026-05-28 00:45
Fina bilder på knotiga och krokiga träd där jag fastnar lite extra länge på bilderna tre och fyra.

Kul med fotoutflykt, det intressanta är hur olika man tolkar samma motiv, två eller flera personer som tar bilder på samma plats får ofta helt olika resultat.
Det händer att jag tar stadspromenader med en vän som fotograferar, vi går tillsammans och tar bilder på ungefär samma ställen, men när vi jämför bilderna så är de helt olika, vi tolkar omgivningen subjektivt och det märks i bilderna.
Det är väl även därför man kan gå samma vägar många gånger och fortfarande hitta nya motiv, man ser nya saker eller ser saker på nya sätt.

Stefan
pdahlen 2026-05-28 06:32
Fin blandning av mjukt o hårt. Det får bli det böjda trädet i #4, men det är många andra som ligger tätt på
Lena Holm 2026-05-28 07:40
Jag fastnar för det lilla trädet vid vattnet och puffbilden. Ett så pass litet gäng kan nog vara mycket trevligt, men jag var ute med över 20 personer i går och det blir för mycket. Jag testade en av de fotovandringar som de annonserat om på FS.
Hälsningar Lena
sveka 2026-05-28 08:47
Tänk så lite det kan behövas! En del av en (eller tre) trädstam(mar) mot en klippa räcker för en vacker och meningsfull bild när en person med den rätta blicken ser den. Minimalism är på samma gång det mest och det minst krävande uttryckssättet.
Heroism går också bra, vilket bild 4 visar. Det trädet verkar ha kämpat hårt och till ett högt pris för att stå kvar. Men kvar står det.
Hälsningar Sven
Margareta Cortés 2026-05-28 13:03
Det är något särskilt med de där knotiga grenarna och böjda stammarna, Bjarne. De ser nästan ut som om de bär på egna berättelser, formade av vindar, årstider och allt de stått emot. Dina bilder fångar just det — inte bara naturens former, utan dess rörelser och minnen. Jag fastnar lite extra för hur ljuset letar sig in mellan bladen och gör det vilda mjukt för en stund.
pisces 2026-05-28 15:15
jag faller mest för bild 2, 3 och 4 - men nr 4 är by far den allra roligaste. jag ser en varelse som reser sig ur vattnet och har en konversation med den där stora stenen. jätteroligt! 🤗
Vibybo 2026-05-28 15:43
Trä och sten, råvarorna tillgängliga för förfäderna att tillverka saker av för att sälja, men även numera - svart granit och fönsterfabriker. Bräken är oemotståndligt.