En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
Efterlängtad social samvaro med likasinnade under betryggande former med iakttagande av vederbörliga säkerhetsavstånd
Det vill säga utomhusträff med Hässleholms fotoklubb. Inomhusträffarna har varit inställda av kända skäl en tid, men nu är det så ljust på kvällarna att vi kan ses ute istället. Platsen var Hovdala och tänkt tema långa slutartider på forsande vatten, men annat fastnade förstås också på minneskortet.
Inlagt 2020-04-15 20:20 |
Läst 1816 ggr. |
Permalink





Fastnar mest för första, är lite svag för det svartvita.
Ajdå, hoppas du piggnar till snart! Kul att du gillar den svartvita, som har sitt eget uttryck.
Hälsningar, Bjarne
Tack så mycket Yvonne! Stenvalvet är fint. Det finns på ena väggen på en ruin av en kvarn.
Hälsningar, Bjarne
Hälsn!
Tack för kommentaren Jan! Paddan dök ner i vattnet förstås :)
Hälsningar, Bjarne
Det var kul att kunna ses! Lite blänk ger ju ofta liv i bilden, men du gillar samma som Yvonne. Det är en av väggarna på en kvarnruin. Tack så mycket för kommentaren Björn!
Hälsningar, Bjarne
Det er en god måde, at være social på - ud i naturen. Frisk luft og fine fotos - så bliver det ikke meget bedre.
Jeg stemmer også på bro-billedet. Jeg gillar farverne og strukturerne i motivet.
Med mange venlige hilsener og god nat.
//Erik//.
Hej Erik! Perfekt sätt att träffas i dessa tider. Som jag skrev till några andra så är det en av väggarna på en ruin av en liten kvarn som drog nytta av den lilla bäcken för länge sedan. Stort tack för kommentaren!
Många vänliga hälsningar, Bjarne
Bra med utomhusaktiviteter i dessa tider.
Med vänlig hälsning/Gunte..
Kul med någon som fastnar för en annan bild än övriga! Jag drog ner färgmättnaden en del där för att den skulle bli lite mer "stilla". Tack så mycket Gunte!
Hälsningar, Bjarne
Bra val av favorit, tycker jag. Instämmer helt i din motivering. Tack så mycket Jocke!
Hälsningar, Bjarne