I fotonernas värld
Trappa med vitt
Jag har fotograferat den här trappan förut. Den lockar mig på något sätt. När det låg lite snö där också, så fick det bli en bild till.
Mellan spårvagn och slott
Jag gick på fotoutställning på Waldemarsudde i veckan. Det stora dragplåstret var Helene Schmitz med utställningen "Thinking like a mountain". De stora kopiorna, från analogt storformat, är fantastiska och välkomponerade men har också ett budskap om hur människan påverkar naturen.
Parallellt pågick utställningen "Målaren som fotograf". Det är äldre svartvita fotografier, skapade av konstnärer som Anders Zorn och prins Eugen själv. Rent fotografiskt tyckte jag inte dessa nådde samma höjder, men de var klart intressanta som tidsdokument från tiden för omkring 100 år sedan.
Jag kunde förstås inte låta bli att fotografera lite själv på den korta promenaden från spårvagnshållplatsen till slottet, tillika utställningslokal.
Utrustning för att snärja marina animaliska livsformer med avsikt att åstadkomma födoämnen för humana landlevande dito
Fiskenät alltså.
Stammar och skuggor
Från Rörums strand strax söder om Stenshuvuds nationalpark.







