I fotonernas värld
Runt sjön på kvällen
Nu är semestern ett minne blott och jobbet har börjat sedan ett par veckor tillbaka. Som så många gånger förut har jag fått tillbringa några dagar i Stockholm, och varför inte göra andra halvårets första besök i Nackareservatet? En skön varm kväll, en runda runt Sandasjön, en köttbullsbaguette och en öl - och så en kamera förstås!
Några till från favoritplats
För dem som läser min blogg regelbundet, så är det inte någon nyhet att Stenshuvuds nationalpark är ett stort favoritställe för mig och min kamera. Det är förstås för att jag tycker det är vackert, men också att det är så stor omväxling på en relativt liten yta. Här finns berg, lövskogar, mosse, alkärr, ljunghed, sandhed, halvöppna betesmarker, klippstrand, stenstrand, sandstrand, bäckar och åar. Det finns motiv året om också. Vad mer kan man önska sig? Fjäll hade ju inte varit fel, men jag får väl vara rimlig i mina önskemål!
Åskar det alltid över Hanöbukten?
Jag har haft tur flera gånger med åskväder och dramatiska moln när jag besökt Skånes ostkust. En bild kom till och med i Fotosidan Magasin, och blev bedömd som "inte alls bra". I onsdags, som var min sista semesterdag för sommaren, var det dags igen. Denna gången befann jag mig vid Stenshuvud.
Gourmettur i östgötsk skärgård
Mina främsta dagar för "egentid" är när jag tar min kajak och paddlar ut i skärgården med två övernattningar i tält. Nu i år blev det Gryts skärgård med Fyrudden som startplats. Det här med gourmettur då? Första bilden avslöjar vad den består av. Skånsk senap och korvbröd tillkommer förstås. Det är oemotståndligt gott!
Fin kväll vid Källtorpssjön
Vid ett besök i Stockholm häromveckan satte jag mig på buss 401 mot Älta och klev av vid Hellasgården. Även om det var lite sent, så var det några timmar kvar med sol och dagsljus denna sköna sommarkväll i juni. En räkbaugette och en Mer gav energi till att knalla runt motionera kameran.





















