I fotonernas värld
Illgrönt i svartvitt
Det var ett tag sedan jag hade en svartvit bild på bloggen, så jag känner att det är dags. Nu väljer jag att ta en bild från nyutslagen bokskog. Det är kanske att bryta mot vad många anser lämpligt, men friskt vågat är hälften vunnet brukar man säga. Vi får se vad som tycks om det.
Långa södermanländska promenader
Det har blivit många resor till Stockholm i jobbet och därmed många besök i mitt favoritnaturområde där, Nackareservatet och Erstavik. De ljusa kvällarna gör det möjligt. Rör inte sommartiden!
Nästa steg i vårens framfart
En hållpunkt på våren är när bokskogen slår ut. Vissa år är det grönt till första maj, andra inte. I år blev det så. Den förut väldigt sena våren har tagit jätteskutt under april och har nu vänts till en tidig senvår.
Dessa bilder är från Skäralid i Söderåsens nationalpark från igår kväll.
Kvällssol i Nackareservatet
April har varit en riktigt fin månad, något som verkligen behövdes efter den kalla mars vi hade. Ganska mycket sol, som jag upplever det i alla fall, så också den här sköna kvällen i Nackareservatet.
Delar av träd
Rötter och stammar är ju olika delar av träd. Det får bli temat för det här inlägget. Bilderna är från Nackareservatet utanför Stockholm.






















