I fotonernas värld
Blekinge 4: Ulfs badplats
Jag håller mig kvar vid fotohelgen i Blekinge i mitten av maj lite till. Det här inlägget handlar om det sista ljuset på lördagkvällen. Andra satt nog och kollade på Eurovisionsfinalen medan vi tre, Håkan, Ulf och jag, klängde på klipporna vid Järnavik. Apropå klippor, så kan de vara hala närmast vattnet. Jag hörde "nej, nej, nej" och tittade upp. Såg då Ulfs huvud och en uppsträckt arm med hans kamera. Vi lyckades rädda den undan ett dopp, men Ulf själv blev ordentligt blöt. Ja, jag får erkänna att jag har varit med om en liknande upplevelse själv, när jag skulle förtöja en segelbåt på närbelägna Tjärö, dock utan kamera i handen.
Blekinge 3: Kamrastigen
Tredje inlägget från fotoutflykten till Blekinge i mitten av maj. Nu är trion komplett och Ulf har anlänt från Växjö. Håkan var med sedan förut. Vi sammanstrålade vid Järnavik och började med en mycket god fika, som Ulf hade med sig. Äkta bageribakverk är grejer det! Därefter blev det en eftermiddagsvandring på Kamrastigen, som går på en udde väster om Järnavik.
#1
Vid ett tillfälle skulle Ulf ta om en bild. För att inte komma med, så kröp jag ner bakom en klippa. Där kan man ju inte ligga och inte göra något! Då fick jag för mig att testa lite ICM (Intentional Camera Movement).
Blekinge 1: Stenigt i Stilleryd
Helgen i mitten av maj åkte jag på en fotohelg med några kompisar, Ulf och Håkan. Ulf var inte med hela tiden, utan anslöt senare under lördagen. Håkan och jag började vid Stilleryds naturreservat utanför Karlshamn. Efter en stärkande glass hittade vi fram via en del småvägar.
Naturreservatet ligger på en udde i ett typiskt skärgårdslandskap med klippor, skogar och ängar. Därför var det naturligt att en hel del sten hamnade på bilderna. Det fick bli temat för första inlägget från helgen. Det var härligt och mestadels soligt väder samt mitt på dagen, så det var en utmaning att hantera ljuset.
Böckerna står på getens rygg
Ja ja, jag vet att det heter "bokarna" när det handlar om träd, men det blev helt enkelt inte lika roligt. Getens rygg är en rullstensås utanför Nävlinge i Skåne, som kallas Gedaryggen på skånska. Det blev i alla fall målet för en cykeltur på kvällskvisten när bokskogen var nyutslagen och extra fin.
Solen sänker sig över Brösarps backar
Kristi himmelsfärdsdag var nog fin över större delen av landet, så också i Skåne. Jag tillbringade eftermiddagen längs Verkeån och framåt kvällskvisten vandrade jag upp till närbelägna Brösarps backar. Backarna är kanske mest kända för alla gullvivor, och jag hade turen (eller skickligheten?) att komma i precis rätt tid, när de stod i full blom.






















