En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.
Vik ligger inte vid en vik
Den skånska byn Vik ligger inte alls vid en vik utan snarare i södra kanten av Hanöbukten, eller kanske inte ens det, beroende på var man anser att Hanöbukten slutar. Vik är en pittoresk liten by, men vid det här tillfället, tillsammans med kompisen Håkan, ägnade vi tiden åt att fotografera vid klipporna precis söder om byn. Det var en dag med klarblå himmel, men även mitt på dagen står ju inte solen så högt så här års.
Inlagt 2017-01-03 11:03 |
Läst 1334 ggr. |
Permalink





Dessutom så har du visat att det blir fina bilder vid dessa klippor och vatten.
Tack för kommentaren Margareta! Klippor och vatten är alltid fint.
Hälsningar, Bjarne
Fordelen ved den lave sol er jo netop det flotte lys der er på især nummer 2.
Venlige hilsener fra Erik.
Kul att jag hittade motiv som passar danskar också! Tack så mycket för den vänliga kommentaren.
Hälsningar, Bjarne
Sten
Tack så mycket för din analys av bilderna och det fina betyget!
Hälsningar, Bjarne
Tack så mycket Stefan! Jag förstår att du varit där. Hav klippor och stänk är inte fel!
Hälsningar, Bjarne
Jahaja, hemtrakter för dig! Åkte vidare genom Simrishamn mot Sandhammaren sedan. Tack för kommentaren!
Hälsningar, Bjarne
Tack så mycket för den vänliga kommentaren Björn! Ja, solen sken ganska kraftigt, så det gällde att exponera rätt på plats och bildbehandla därefter.
Hälsningar, Bjarne