I fotonernas värld

En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.

Nackareservatet

Nackareservatet tillsammans med erstaviksområdet sydost om Stockholm är en pärla med vacker och till stor del oförstörd natur. Mycket av skogen känns orörd och det finns en hel del sjöar, där man bl.a. kan se spår av bäver. Ännu har jag inte fått se någon i verkliga livet. Glädjande, för mig som gillar sten, är att det också finns en hel del klippor och hällmarker. Dessutom är det lätt att nå med kollektivtrafik. En kvart från Slussen är helt okej!

#1

#2

#3

#4

#5

#6

Området är populärt bland moutainbike-cyklister.

#7

En så'n fin sten kan man inte bara gå förbi!

#8

Tyvärr är det inte guld som glimmar. Då hade jag not stått där och karvat än!

#9

#10

Publicerad 2015-05-07 20:22 | Läst 1779 ggr 6 Kommentera

Tysk arkitektur

Vid mitt besök i Düsseldorf häromveckan, passade jag på att fotografera lite arkitektur också, mest av det modernare slaget. Det blev bl.a. byggnader, broar och trappor.

#1

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8

#9

#10

Publicerad 2015-05-02 16:47 | Läst 2173 ggr 9 Kommentera

Skön kväll vid Rhens strand

För någon vecka sedan var jag på resa till Düsseldorf. Det var en härligt varm kväll och jag gick fortfarande utan jacka eller tröja halv tio på kvällen. Det var också underbart att sitta på ett fik i solen vid Rhens strand med en cappuccino och en äpplekaka. Jo, så blev det en del bilder tagna också förstås.

#1

Marionetteater på gatan.

#2

Konstverk?!

#3

Vilopaus på trappa.

#4

Blommor är vila för ögonen.

#5

Vet inte varför man (=jag) tar en så'n här bild.

#6

Vilopaus med telefon.

#7

Vilopaus med glass.

#8

Vilopaus med musik.

#9

Vilopaus med bok.

Publicerad 2015-04-30 20:31 | Läst 2933 ggr 3 Kommentera

Stora Amundö 2:2

Äntligen internetanslutning igen efter strul med ADSL...

Fortsättning på förra inlägget från Stora Amundö i Göteborgs södra skärgård. Skymningen nalkas alltmer och solen bryter också igenom molnen mer och mer. Ganska idealiskt att det var mer mulet i början, så ljuset inte blev för hårt, och sedan det varma sköna kvällsljuset på slutet. En anledning till att det bara blev en svartvit bild i det här inlägget.

#1

#2

#3

#4

Stora Torholmen med sin båk.

#5

#6

#7

Inloppet till Drottningviken.

#8

Solen har gått ner över Drottningviken.

Publicerad 2015-04-28 17:29 | Läst 3727 ggr 7 Kommentera

Stora Amundö 1:2

Jag var i Göteborg för jobbets räkning härom veckan. Eftersom jag hade min egen bil med mig, så kunde jag göra en utflykt en av kvällarna. Den gick till Stora Amundö i Göteborgs södra skärgård. Det är en ganska liten ö, men lagom för en fotoutflykt på kvällen. Man når ön enkelt från en parkering på fastlandet och sedan går man över en liten bro, så är man där.

Det var också ett tillfälle att testa min ganska nyinköpta Olympus E-PL7 lite mer, som är inköpt bl.a. för mina resor i jobbet. Ibland vill jag ha en systemkamera med mig, men tillsamman med annan packning så blir det tungt och tar mycket plats att ha med den stora Canon-kameran med objektiv. Olympusen är liten och lätt och hittills har jag skaffat en normalzoom och en telezoom, som inte heller väger mycket. Det känns som att jag fått bra prestanda för pengarna, så här långt i alla fall.

Jag är nog inne i en period då jag gillar svartvitt, så en del bilder har fått den behandlingen.

#1

Jag verkar inte tröttna på fallna träd som motiv.

#2

#3

#4

Sten är också något som jag inte kan få nog av!

#5

#6

Stora Amundö är populärt bland fiskare.

#7

#8

#9

Så avslutar vi med en törstig svan!

Publicerad 2015-04-22 21:16 | Läst 3623 ggr 6 Kommentera
Föregående 1 ... 201 202 203 ... 232 Nästa