I fotonernas värld

En mix av mer eller mindre konstiga bilder. Fokus på landskap i första hand, arkitektur och stadsmiljöer i andra hand. Åsså lite annat.

Pestskråp

Postat 2022-06-12 18:33 | Läst 1403 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Intryck från Paris

Jag var i Paris i slutet av maj. En skön och varm långweekend och lite bilder blev det förstås. Här kommer ett litet urval. Det två första är från kyrkan Saint-Eustache vid Les Halles och den sista från Invalides.

#1

#2

#3

Postat 2022-06-08 21:50 | Läst 1197 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Maffiga block

Jo, det är gott om fina stenblock på Kjugekull.

Jag gör ganska ofta mörka bilder i svartvitt. Kompisarna brukar skoja om att det beror på min mörka själ. Hmm, det kanske inte alls är på skoj de säger så?

#1

#2

#3

Postat 2022-05-30 21:03 | Läst 2008 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Brottsplats

Den första maj träffades fotokompisarna Ulf, Håkan och jag tillsammans med Ulfs fru Lisel på Ivö för en våruflykt i den grönskande naturen. På dessa bilder syns däremot väldigt lite av den grönskan, då första fotostoppet blev kaolinbrottet vid Ivö klack. Det som gävts ut här har blivit en hel del toalettstolar, handfat m.m. i Iföverkens fabrik på fastlandet. 

Det var en mycket skön och trevlig dag. Det tristaste var kön till färjan. Ordinarie färja var på underhåll och det fanns bara en reservfärja som tog åtta bilar. Med en avgång var tjugonde minut, så blev väntan totalt 70 minuter. Fast det finns värre problem i världen!

#1

#2

#3

Postat 2022-05-27 11:02 | Läst 1511 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

En plus Belvedere

En varm och skön kväll i Wien där jag så småningom hamnade i Belvedere slottspark, där alla bilder utom den första är tagna. Där var det nämligen nära till det ölhak där jag stämt träff med två kollegor, en från Nederländerna och en från Tyskland. Ett bra slut på kvällen!

#1

#2

#3

#4

Postat 2022-05-17 13:26 | Läst 1890 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 65 66 67 ... 226 Nästa