Bara bilder
Med solsken i blick
Jag har alltid gillat att ta bilder mot solen, det är någonting med känslan som jag inte kan släppa.
Den blomstertid nu kommer
Sommarens färger.
Den astronomiska början av sommaren markeras av sommarsolståndet.På det nordliga halvklotet räknas den första sommardagen från den 20 juni eller 21 juni beroende på vilken plats man befinner sig.
Den känslomässiga sommaren börjar för mig i samband med skolavslutningarna och den svenska nationaldagen, fast i helgen fick vi ett litet smakprov.
En sommardagspromenad
Äntligen en dag med sommarkänsla, jag började med en foto-promenad 05.40 - 08.00, därefter en joggingrunda, en sväng till centrum för att hämta ut en låda Champagne som jag hade beställt och sedan en lång eftermiddag i solen på baksidan av huset. Nu är klockan 19.21 och jag är helt slut av all frisk luft.
Kraft och naturkraft
Jag har avverkat ännu en vecka på resande fot, det har blivit en vana att vakna mitt i vintern och gå på ett möte mitt i sommaren några timmar senare, eller tvärt om.
Nyanser av vitt
Igår vaknade jag strax innan 04.00, jag såg att det var ljust ute och när jag drog upp gardinen trodde jag först inte mina ögon, allt var bländande vitt. Under natten hade det fallit 20 cm snö och snön fortsatte att falla. Flyget från vinter i Kiruna till sommarvärme i Stockholm avgick lite försenat 06.40, den åttio minuter långa flygresan var verkligen en årstidsresa.
Dagens två bilder får representera olika nyanser av vitt, båda bilderna är i färg och endast lätt processade, i princip bara beskurna.

















