Bara bilder

Inläggen är som små fönster in i dagen, där bilder och ord tillsammans bär läsaren med på vandringar, upplevelser och stämningar. Små glimtar av dagens händelser där bilderna får tala först och orden följer som fotsteg i sanden. Jag försöker ta er med, inte bara visa. Låta er känna hur marken lutar svagt under våra vandringar, hur vinden drar i jackärmen, hur tystnaden ibland är det mest talande av allt. Varje bild är ett andetag. Varje text en rörelse, en tanke som sträcker sig ut och bjuder in till att gå bredvid en stund. Det är inte bara platser vi passerar, utan ögonblick som vill stanna kvar. Ett ljus som faller på ett sätt som bara händer en gång. En stig som slingrar sig som om den minns oss. En känsla som inte låter sig fångas helt, men som ändå vill bli delad. Så jag skriver. Jag låter bilderna bära det de kan och låter orden fylla mellanrummen. Tillsammans blir de en karta över dagen, en liten resa som vi gör tillsammans, steg för steg, tanke för tanke.

När staden vaknar

Onsdag morgon, plus tre grader och dimman ligger tätt över vattnet.

 

Publicerad 2014-10-01 18:47 | Läst 1292 ggr 10 Kommentera

Med dimmig blick

Solen bryter nästan igenom morgondiset, siluetterna är svaga vid horisonten och konturerna suddas ut.

Publicerad 2014-09-24 21:17 | Läst 2536 ggr 2 Kommentera

Spår in i dimman.

Framtiden kan vara otydlig, även om riktningen verkar klar.

 

Publicerad 2014-09-20 11:49 | Läst 2194 ggr 4 Kommentera

Arbetsdagen

06.00 vaknade jag i hotellrummet, efter en dusch och frukost promenerade jag till kontoret och dagens möte. Vid 10-tiden var det dags för fikarast med kaffe och mackor från café Safari runt hörnet. Med avbrott för lunch så fortsatte vi fram till 17.00.

På väg hem till hotellet gick jag genom staden, torget låg i princip öde, Ralph Earskines hus såg ut som vanligt.agen avslutades med middag på Landströms som har blivit en favorit i norr. Menyn var ny, jag valde foliebakad öring till varmrätt samt en chokladdessert till dessert, allt mycket gott. 

Kvällen var fuktig, det regnade lätt och jag tog ännu en bild i den tysta staden.

Nu är det dags att sova några timmar, flyget hem avgår 06.10 i morgon bitti.

Publicerad 2014-09-19 00:36 | Läst 2255 ggr 2 Kommentera

Måsen och ljuset

På väg till arbetet i morse så åkte jag längs Skeppsbron och då fick jag se ljuset över Skeppsholmen och kände att, det där kan jag inte missa. Sagt och gjort en raggarparkering utanför Reisen och så sprang jag över gatan ner till kajen där jag tog bilden, på måsen.

Publicerad 2014-09-17 15:21 | Läst 2197 ggr 15 Kommentera
Föregående 1 ... 121 122 123 ... 198 Nästa