Bara bilder

Inläggen är som små fönster in i dagen, där bilder och ord tillsammans bär läsaren med på vandringar, upplevelser och stämningar. Små glimtar av dagens händelser där bilderna får tala först och orden följer som fotsteg i sanden. Jag försöker ta er med, inte bara visa. Låta er känna hur marken lutar svagt under våra vandringar, hur vinden drar i jackärmen, hur tystnaden ibland är det mest talande av allt. Varje bild är ett andetag. Varje text en rörelse, en tanke som sträcker sig ut och bjuder in till att gå bredvid en stund. Det är inte bara platser vi passerar, utan ögonblick som vill stanna kvar. Ett ljus som faller på ett sätt som bara händer en gång. En stig som slingrar sig som om den minns oss. En känsla som inte låter sig fångas helt, men som ändå vill bli delad. Så jag skriver. Jag låter bilderna bära det de kan och låter orden fylla mellanrummen. Tillsammans blir de en karta över dagen, en liten resa som vi gör tillsammans, steg för steg, tanke för tanke.

Ljudet av mistlurar

Jag hade hoppats på en vacker soluppgång men när jag vaknade så hörde jag mistlurars varningar, i stället för att ge mig iväg någonstans så gick jag bara ner till Värtan och området runt Skärsätra båtklubb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publicerad 2013-05-18 08:07 | Läst 1565 ggr 5 Kommentera

Årstavikens båtklubb

Vårblommorna prunkar och löven slår ut, det är full fart på fåglarna och livsandarna vaknar. Livet känns ganska bra den här tiden på året och vi har fortfarande sommaren att se fram emot.

Morgonens korta promenad tog jag vid Årstavikens Båtklubb nere i Eriksdal.

 

 

Publicerad 2013-05-17 10:32 | Läst 2450 ggr 5 Kommentera

Instawalk kan det vara någonting?

På söndag arrangerar Fotografiska en repris på förra årets Instawalk när mer än 4000 bilder togs och presenterades.

Bara för att testa möjlighterna så blev morgonens fotopromenad en enkel Instawalk, där bilderna är tagna med min Samsung Galaxy SII och processade med applikationen Instagram.

 

 

 

Publicerad 2013-05-16 07:17 | Läst 1873 ggr 6 Kommentera

Tänker vi rätt eller tänker vi fel?

Strävan uppåt och framåt

I Dalénumområdet på Lidingö blandas gammalt och nytt, när jag följer byggnadernas strävan upp mot skyn tänker jag på om förnyelse automatiskt innebär förbättring, jag är inte helt övertygad om detta.

Igår var jag i Köpenhamn och planerade ett framtida stadshus i Kiruna, tänker vi rätt eller tänker vi fel.

Publicerad 2013-05-14 06:56 | Läst 2145 ggr 5 Kommentera

Byggnader och annat, koltrasten håller koll

Jag har en speciell relation till ljuset i gryningen, det är lite svagare, färgerna lite varmare och allt lite tydligare, det gillar jag.

Östermalmstorg

Konserthuset

Koltrasten

Brandstationen

Baren

Publicerad 2013-05-12 06:56 | Läst 1302 ggr 6 Kommentera
Föregående 1 ... 147 148 149 ... 198 Nästa