Stefans bilder
Vinterfåglar, mindre storlek
Startar med de mindre, sedan kommer de av större storlek nästa gång. Taget för någon vecka sedan vid huset, eller högst 1 km bort.
4 blåmesar i rad, denna åt av hagtornsbär, och matchade omgivningen i färg så fint.
Kottar av klibbal livnär många arter om vintern. Klibbalen kan växa i närmast näringsfri mark tack vare symbios med en jordbakterie, trivs i blötmarker.
Sträcker på sig i solen, mätt och belåten.
Ser ut att fundera över dagens väder.
I rättvisans namn får en talgoxe vara med.
Grönfinken studerar mitt objektiv.
En trast, skygg men jag lyckades hitta en liten lucka i grenverket. Satt och putsade sig länge och väl. Den såg ovanligt liten ut, och är rimligen en rödvingetrast, som ännu inte flyttat. Möjligen årsunge.
Sedan den välbekanta sidensvansen.
Jag stod still på en dikesvall när de kom, och satte sig en bit ifrån mig.
En satte sig i ett träd framför, sen flög de igen. 
Vinterväxter
Det är ett begränsat antal växter att ta bilder på om vintern, men här är några från ett landskap som ofta är snöfritt.
Svartvita varianter
De flesta bilderna har ni sett nyligen i färg, men somliga gör sig bättre i svartvitt, motivet blir tydligare så. Men alla blev inte bättre i svartvitt.
Denna blev ganska tydlig.
Döden på stranden, eller gås som mött havsörn?
Denna blev nog bättre i svartvit.
Riktigt plask.
Vågen blev ganska tydlig.
Och här stänker det igen.
Därunder bryggan hängde istapparna, under dem var havet.
Stillsam avslutning.
Strandpromenad med 150-600
Jag hade ju 2 kameror under strandpromenaden för att inte missa något. Dessa bilder är tagna med 150-600 optiken. Ett väldigt användbart objektiv, troligen tar jag mest bilder med det, och näst mest med mitt 90 mm makro. Långt bort eller väldigt nära verkar vara det som gäller.
En strandpromenad nu präglas ju av beige, lite grått och blått. Men där vågorna slog upp låg lite tussar av blåstång, ena riktiga färgklickar när solen sken igenom. Tången kanade fram och tillbaka i vågstänket.
Lite korsning av djuphavsfisk och Alien kanske?
Sen riktade jag objektivet rakt in i vågorna. Tacksamt i motljus.
Plask!
Lite mer stillsamt, typisk sandstrandsvåg. Vattnet kommer på grund tröskel, pressas rakt upp och tippar över när farten bromsar undertill. Och då följer sand med i vattnet.
Lite mer fart här.
Fick gå ut en bit för istappsbilden. Det är ju så med våginterferens i vatten, att plötsligt kommer den där storvågen. Och det gjorde den, i stövlarna.
Fann denna fröställning av bladvass på väg tillbaka till bilen, för fin att lämnas ofotograferad. 
Hökbesök
Ja, nu hann Gert före med sparvhöksbilder i dag, och bra var de också!
För några dagar sedan såg jag ut genom fönstret, och där satt sparvhöken! Var snabb med kameran. Tror det är en vuxen hanne. Både sparv och duvhök förekommer vintertid i trädgården sporadiskt.
Som vanligt plockar den bröstfjädrarna på fågeln medan bytet piper ljudligt och sprattlar.
Men här ser bytet ut att ha blivit dekapiterat.
Nä, nu är den misstänksam och flyger om några sekunder. Med maten i klorna. 




