I fotonernas värld
Årets första höstfärgsbild
Det hör inte till vanligheterna att fota röda höstlöv den 12 augusti i Skåne, men årets märkliga sommar har lett till det. Vädret känns ganska höstlikt just nu också, så det känns lite passande.
Runt och på Capri
Tillbaka från en tur till Italien. I år fanns ingen anledning att åka för att få lite värme, men det finns mycket annat som lockar i Italien. Maten t.ex., men också annorlunda och vackra miljöer och mycket kultur och historia. En dag tillbringades på Capri, men turen inleddes med att båten körde runt hela ön så man fick se den även från sjösidan.
#1
Klippformationerna I Faraglioni
Smala spår i Småland
På väg hem från kajakpaddling i Misterhults skärgård passade jag på att rikta kameran mot lite smalspåriga rälsbussar, som kör sommartrafik mellan Västervik och Hultsfred. Ett minne av hur det såg ut på 50-talet, ja ända fram till 1984 när SJ la ner trafiken. Jo, jag åkte en tur också.
#5
Det fanns ingen järnvägsrestaurang att gå på när jag väntade på tåget i Vena, så jag fick hålla till godo med lite hallon vid godsmagasinet.
Två helt olika från Blankaholm
De här bilderna har mycket lite gemensamt, förutom platsen, som är Blankaholm söder om Västervik. Okej, samma kamera, samma objektiv och samma kväll också.
Havet är inte blått
Det kan ju vara blått, men inte när kvällsljuset reflekteras i ytan, som den här härliga kvällen i Misterhults skärgård.
Sedan går det ju att göra en mer impressionist-inspirerad variant med fokus på kort avstånd fast motivet är långt bort.













