Bara bilder

Inläggen är som små fönster in i dagen, där bilder och ord tillsammans bär läsaren med på vandringar, upplevelser och stämningar. Små glimtar av dagens händelser där bilderna får tala först och orden följer som fotsteg i sanden. Jag försöker ta er med, inte bara visa. Låta er känna hur marken lutar svagt under våra vandringar, hur vinden drar i jackärmen, hur tystnaden ibland är det mest talande av allt. Varje bild är ett andetag. Varje text en rörelse, en tanke som sträcker sig ut och bjuder in till att gå bredvid en stund. Det är inte bara platser vi passerar, utan ögonblick som vill stanna kvar. Ett ljus som faller på ett sätt som bara händer en gång. En stig som slingrar sig som om den minns oss. En känsla som inte låter sig fångas helt, men som ändå vill bli delad. Så jag skriver. Jag låter bilderna bära det de kan och låter orden fylla mellanrummen. Tillsammans blir de en karta över dagen, en liten resa som vi gör tillsammans, steg för steg, tanke för tanke.

Kväll vid Gullmarsplan

Här om dagen fotograferade jag ett båtdop, efteråt när jag gjorde i ordning bilderna på jobbet tog jag bilden på solnedgången från mitt fönster.

Publicerad 2017-06-17 06:31 | Läst 2340 ggr 2 Kommentera

Att drömma sig bort en regnig dag

Tankarna svävar iväg till en solig och skön eftermiddag i april, vi har precis druckit en espresso på ett torg och fortsätter promenaden genom staden.

Publicerad 2017-06-13 07:47 | Läst 2723 ggr 1 Kommentera

Stängningsdags

Den sista beställningen är gjord, caféet och staden håller på att stänga vi släntrar hem under arkaderna runt Dogepalatset.

Publicerad 2017-06-11 07:39 | Läst 2203 ggr 2 Kommentera

Varför torkar italienarna tvätten på lina?

Det finns många fördelar med att torka tvätten på lina utomhus.

1) Ekonomiskt - Det medför självklart ingen kostnad att torka tvätten på lina. Sol och värme gör jobbet.

2) Doft - När du torkar kläderna doftar de bättre än om de torkas i en tumlare.

3) Krympning – I tumlaren krymper kläderna betydligt mer än vid torkning på lina.

4) Enklare strykning – Man sparar mycket tid på enklare strykning.

5) Buller – Torkning på lina är helt tyst.

6) Skador på kläder – Man spara massor med pengar för att kläderna slits mindre vid torkning på lina.

Publicerad 2017-06-10 10:18 | Läst 2487 ggr 7 Kommentera

Hemma igen (ny version eftersom den förra blev korrupt)

I dag blir det en bild från en magisk natt i Venedig. Staden har en aura av magi och mysterium på natten, det måste upplevas. Stadens ljud tystnar vid tiotiden på kvällen, restauranger och barer stänger vid elvatiden och vid midnatt är bara nattflanörer ute, staden är stängd.

Kvällarna är gjorda för vandringar längs Venedigs mörka och tysta gator.

Publicerad 2017-06-07 07:57 | Läst 1960 ggr 4 Kommentera
Föregående 1 ... 71 72 73 ... 201 Nästa