Bara bilder

Inläggen är som små fönster in i dagen, där bilder och ord tillsammans bär läsaren med på vandringar, upplevelser och stämningar. Små glimtar av dagens händelser där bilderna får tala först och orden följer som fotsteg i sanden. Jag försöker ta er med, inte bara visa. Låta er känna hur marken lutar svagt under våra vandringar, hur vinden drar i jackärmen, hur tystnaden ibland är det mest talande av allt. Varje bild är ett andetag. Varje text en rörelse, en tanke som sträcker sig ut och bjuder in till att gå bredvid en stund. Det är inte bara platser vi passerar, utan ögonblick som vill stanna kvar. Ett ljus som faller på ett sätt som bara händer en gång. En stig som slingrar sig som om den minns oss. En känsla som inte låter sig fångas helt, men som ändå vill bli delad. Så jag skriver. Jag låter bilderna bära det de kan och låter orden fylla mellanrummen. Tillsammans blir de en karta över dagen, en liten resa som vi gör tillsammans, steg för steg, tanke för tanke.

Fotografiska och framtidens sätt att kommunicera.

Vad hittar man på en dag som denna när det är  kallt, blåsigt och det snöar, vi bestämde oss för ett besök på Fotografiska och David La Chapelle.

Lidingöbanan till Hjorthagen.

Ruggigt vid Stureplan

Vi gick från Slussen till Fotografiska.

En kul detalj på utställningen är installationen med girlander av hoprullade fotografier.

Efter david La Chapelle åt vi lunch på Köttbaren.

Vi tog Lidingötåget hem, när vi hade satt oss så kom tre killar in tillsammans, de satte sig och började knappa frenetiskt på var sin mobiltelefon, de sade ingenting till varandra under resan, därefter lämnade de tåget tillsammans fortfarande knappande på sina telefoner, är det framtidens sätt att kommunicera?

Publicerad 2013-02-09 19:50 | Läst 2519 ggr 4 Kommentera

Norrbro i blått

Riksdagshuset, är det bara en fuskfasad som man ser rakt genom eller finns någonting där bakom?

Jag vände ryggen mot Riksdagshuset och tog även en bild mot Grand Hotel.

Publicerad 2013-02-04 07:57 | Läst 978 ggr 7 Kommentera

Blå morgon på Vasabron

Ännu en underbar morgon, när tillvaron går i blått.

Bilderna har jag tagit med en Nikon D700, ett Nikkor 50f/1,2 och iso 200.

Publicerad 2013-02-03 10:51 | Läst 1029 ggr 1 Kommentera

Blå gryning

Dagarna blir längre och därmed blir inte bilderna inte bara nattbilder längre, färger och ljus förändras och livsandarna vaknar.

06.13 Värtahamnen

07.03 Södermalm

07.09 Skeppsbron

07.10 Skeppsholmskyrkan

07.19 Danvikstullsbron

Publicerad 2013-02-02 09:39 | Läst 1044 ggr 4 Kommentera

Vinterns speglingar

Nybrovikens vatten är täckt av isflak som spräcker upp de normalt så vackra speglingarna, känslan och ljuset blir annorlunda.

Bilden mot Skeppsholmen har jag tagit ett antal gånger, ofta kortar jag ner slutartiden för att måla vågor, men just i dag så har jag tagit bilden med 15 sek. slutartid och slätat ut vattnet, effekten av ljuset som silar genom ett träd och lägger skuggor på vattnet blev kanske lite övertydlig, men eftersom jag är purist så har jag inte tagit bort den.

Publicerad 2013-01-31 07:26 | Läst 3230 ggr 6 Kommentera
Föregående 1 ... 158 159 160 ... 198 Nästa