Bara bilder

Inläggen är som små fönster in i dagen, där bilder och ord tillsammans bär läsaren med på vandringar, upplevelser och stämningar. Små glimtar av dagens händelser där bilderna får tala först och orden följer som fotsteg i sanden. Jag försöker ta er med, inte bara visa. Låta er känna hur marken lutar svagt under våra vandringar, hur vinden drar i jackärmen, hur tystnaden ibland är det mest talande av allt. Varje bild är ett andetag. Varje text en rörelse, en tanke som sträcker sig ut och bjuder in till att gå bredvid en stund. Det är inte bara platser vi passerar, utan ögonblick som vill stanna kvar. Ett ljus som faller på ett sätt som bara händer en gång. En stig som slingrar sig som om den minns oss. En känsla som inte låter sig fångas helt, men som ändå vill bli delad. Så jag skriver. Jag låter bilderna bära det de kan och låter orden fylla mellanrummen. Tillsammans blir de en karta över dagen, en liten resa som vi gör tillsammans, steg för steg, tanke för tanke.

Nocturne i svart-vitt

En runda i och i närheten av Gamla Stan.

Publicerad 2012-09-17 20:01 | Läst 1148 ggr 4 Kommentera

En vacker höstmorgon

Ytterligare en vacker höstmorgon, bilderna tog jag mellan 05.30 - 06.30 i morse.

Bilderna tog jag med en Nikon D700 och ett Nikkor 50 f/1,2

 

Publicerad 2012-09-16 11:25 | Läst 1229 ggr 1 Kommentera

Värtahamnen i färg

Ett industriområde kan låta trist men där är fullt av färger, jag tog en serie bilder i Värtahamnen och Frihamnen i eftermiddag.

Publicerad 2012-09-15 20:07 | Läst 1198 ggr 1 Kommentera

Hotell på vatten och annat

Man kan inte låta bli att förundras när ett hotell åker förbi på vattnet.

Morgonens bilder är en enkel kavalkad av det jag passerade gå väg mellan Lidingö och Globen. Jag har även denna morgon tagit bilderna med en Nikon D700, Nikkor 50 f/1,2 och iso 200. Idag blir det färgbilder.

 

 

Publicerad 2012-09-15 09:06 | Läst 2494 ggr 2 Kommentera

Lev din dröm

De flesta av oss har drömmar, men få lever sin dröm.

Om vi inte är rädda för förändringar eller för att prova våra vingar så kanske vi mår bättre i vår vardag och är nöjda med livet.

Publicerad 2012-09-14 11:11 | Läst 1337 ggr 2 Kommentera
Föregående 1 ... 186 187 188 ... 208 Nästa