Ett mytologiskt besök
Triton var i grekisk mytologi son till havsguden Poseidon och havsgudinnan Amfitrite. Triton var hälften människa och hälften fisk.
Triton styrde vågorna genom att blåsa i sitt avlånga snäckskal. Ljudet som kom ur snäckskalet var öronbedövande och hjälpte ofta till att skrämma jättar på flykten.
Svenska kustbevakningens M/S KBV 002 Triton är ett bärgnings/räddningsfartyg med en bruttovikt på 3773 ton. Fartyget Byggdes av Schelde Naval Shipbuilding BV Galati i Rumänien 2009 och drivs med 5 st Caterpillar diesel-motorer som tillsammans har en effekt på 6.600 kW.
Inlagt 2013-04-23 08:14 |
Läst 3206 ggr. |
Permalink



Tack Heléne, jag gillar industrimiljöer med grov mekanik och klara signalfärger, så jag kunde inte motstå Triton som just nu ligger för ankare vid Skeppsbron.
Den första bilden är tänkt att visa kontrasterna mellan det bärgningsfartyget Triton och segelfartyget Af Chapman.
Tack Lars Olov, jag är själv väldigt teknikintresserad och fäldigt förtjust i mekaniska prylar även finmekanik som klockor och liknande. Motorkraften i fartyget är imponerande översatt till hk så är effekten 8970 hk, jag har 564 hk i min bil och det tycker de flesta är mycket.
Volvos V8 från Yamaha är en trevlig maskin med lite rått ljud, trots att Volvo satsade på bränsleekonomi före acceleration så är den ganska snabb?