Kina slott
Den 24 juli 1753 fyllde drottning Lovisa Ulrika 33 år. På förmiddagen grundade hon Vitterhetsakademien, och på Drottningholm var det sedan fest och teaterföreställningar med franska skådespelare.
Kungen, Adolf Fredrik, tog med Lovisa Ulrika ut i Drottningholms slottspark där plötsligt en kinesisk paviljong uppenbarade sig för den överraskade drottningen. Kronprins Gustav, då sju år gammal, hade kinesiska mandarinkläder på sig och överlämnade de gyllene nycklarna samt en förteckning på de möbler och inredning som fanns i slottet. Därefter blev det kinesisk exercisuppvisning med kadetter utklädda i kinesiska kläder varpå det blev kinesisk balett.
Det Kinainspirerade slottet var högsta mode i Europa vid denna tidpunkt. Slottet hade byggts i sektioner vid arsenalen i Stockholm och skeppats över nattetid - allt för att undgå att Lovisa Ulrika skulle upptäcka överraskningen.






Intressant och rolig historia och samtidigt illustrerad med dina vackra bilder - gillor,
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Tack Erik, jag tycker att det är lite kul med någon liten historia om de byggnader och platser som jag fotograferar, det ger mig lite mer känsla för motivet.
Ha en fin kväll
Stefan
Tack Wolfgang, jag håller med det är alltid kul att veta lite mer.
Under en period började jag med historien innan jag tolkade texten med bilder, det var kul men lite jobbigare eftersom jag behövde planera fotograferingen rätt tid på dygnet, nu gör jag tvärt om, fotar först och historien sedan.
Ha en fin dag
Stefan
Tack Måns, det är ganska trängt runt byggnaderna så jag körde med 24 mm brännvidd för att kunna fotografera utan träd i vägen.
Ha en bra dag
Stefan