Allhelgonahelgen och/eller Halloween, det här är lite förvirrande
Lite förvirrat tycker många, vad gäller egentligen?
Allhelgonadagen infaller alltid den 1 november varje år. Däremot har Alla helgons dag (som är en enskild högtid) ett rörligt datum. Den firas alltid lördagen mellan den 31 oktober och 6 november och i år infaller Alla helgons dag på lördagen 2 november 2019.
Allhelgonaafton firas på fredagen dagen innan och kallades tidigare för All Hallow's Eve – därav Halloweenfirandet. På söndagen är det Alla själars dag då man minns och hedrar döda närstående, tillsammans kallas denna helg för "Allhelgonahelgen".
I år firades Allhelgonafton fredagen den 30 oktober och Alla helgons dag lördagen den 31 oktober 2020.
Gårdagen bjöd på ganska bra väder och jag tog med en Nikon 750 med ett Nikon 14/2,8 på lunchpromenaden.




Äter gott med nära och kära
Halloween, började i vår familj att firas i mitten av 1990-talet, innan dess kan jag inte komma ihåg att pumpor och "trick or treat" var särskilt vanligt.
Det var när barnen var små som vi började fira Halloween-middagar, därefter har det blivit en vana, mer än så firar vi inte.
Vi besöker även kyrkogården för att hedra minnet av de som har gått bort.
Hälsningar
Stefan
Tack Dan, ja idag var det inte mycket till fotoväder, det var inte ens dimmigt.
Hälsningar
Stefan
Hälsningar Lena
Tack Lena, Jag har alltid varit imponerad av dina undervattensbilder, det är en värld som de flesta av oss inte kan uppleva.
Hoppas att ni fick en fin dykhelg.
Det är kul att testa annorlunda bilder med extrema objektiv så Freja med 14 mm kändes som ett måste.
Hälsningar
Stefan
Mvh/Gunte..
Tack Gunte, det är lite spännande med extrema vidvinkelobjektiv men behöver bara tänka lite annorlunda.
Gällande helgen så tänker antagligen de flesta som du gör.
Ha en fin kväll
Stefan