Bara bilder

Inläggen är som små fönster in i dagen, där bilder och ord tillsammans bär läsaren med på vandringar, upplevelser och stämningar. Små glimtar av dagens händelser där bilderna får tala först och orden följer som fotsteg i sanden. Jag försöker ta er med, inte bara visa. Låta er känna hur marken lutar svagt under våra vandringar, hur vinden drar i jackärmen, hur tystnaden ibland är det mest talande av allt. Varje bild är ett andetag. Varje text en rörelse, en tanke som sträcker sig ut och bjuder in till att gå bredvid en stund. Det är inte bara platser vi passerar, utan ögonblick som vill stanna kvar. Ett ljus som faller på ett sätt som bara händer en gång. En stig som slingrar sig som om den minns oss. En känsla som inte låter sig fångas helt, men som ändå vill bli delad. Så jag skriver. Jag låter bilderna bära det de kan och låter orden fylla mellanrummen. Tillsammans blir de en karta över dagen, en liten resa som vi gör tillsammans, steg för steg, tanke för tanke.

Det är där borta

Natt i Kungsan

Publicerad 2017-02-04 22:59 | Läst 1158 ggr 0 Kommentera

På väg

Vid 06.30 börjar trafiken tätna på Centralbron och köerna norrut på Essingeleden är långa, lyckligtvis åker jag från Lidingö till Globen, så jag slipper köer, men för oss som måste använda bil i arbetet gäller det att välja rätt väg.

Publicerad 2017-02-03 07:23 | Läst 1153 ggr 1 Kommentera

Stadshuset

Det finns motiv som jag inte kan motstå, fast jag har fotograferat dem så många gånger, Stockholms stadshus att ett av dem. Vad gäller stadshuset försöker jag skylla på mina tidiga år i tv-soffan där jag i väntan på Humle och Dumle, Familjen Flinta eller Pellepennan och Suddagumman tittade på testbilden med stadshuset som mitt i bilden reste sig högt över staden.

Publicerad 2017-02-02 07:31 | Läst 1424 ggr 2 Kommentera

Brännkyrkagatan

En gata på Södermalm där de nötta gatstenarna blänker i nattbelysning.

Gatan fick sitt namn vid namnrevisionen 1885, innan dess var namnet "Stora Bastugatan och Besvärsgatan". På 1600-talet förekom även namnen "Gamble Badestugegatathun" och "Stora badstwegegattan".

Publicerad 2017-02-01 07:48 | Läst 2178 ggr 6 Kommentera
Föregående 1 ... 5 6