Bara bilder
Allhelgonahelgen och/eller Halloween, det här är lite förvirrande
Lite förvirrat tycker många, vad gäller egentligen?
Allhelgonadagen infaller alltid den 1 november varje år. Däremot har Alla helgons dag (som är en enskild högtid) ett rörligt datum. Den firas alltid lördagen mellan den 31 oktober och 6 november och i år infaller Alla helgons dag på lördagen 2 november 2019.
Allhelgonaafton firas på fredagen dagen innan och kallades tidigare för All Hallow's Eve – därav Halloweenfirandet. På söndagen är det Alla själars dag då man minns och hedrar döda närstående, tillsammans kallas denna helg för "Allhelgonahelgen".
I år firades Allhelgonafton fredagen den 30 oktober och Alla helgons dag lördagen den 31 oktober 2020.
Gårdagen bjöd på ganska bra väder och jag tog med en Nikon 750 med ett Nikon 14/2,8 på lunchpromenaden.
En dag som börjar och slutar i rosa
En mörk och kall höstdag är det väl ok att man drömmer sig tillbaka till en dag vårt franska hus.
Morgonljusets rosa ljus sveper in över Cap Ferrat och båtarna i bukten när jag åker iväg för att köpa morgonbröd på bageriet.
Min äldsta son och jag tar som vanligt en promenad/joggingtur runt Cap Ferrat 12 km innan lunch, lunchen lagar vi numer hemma och äter i skuggan på terrassen, resten av familjen softar för det mesta fram till lunch.
Denna dag promenerar vi ut till Saint Jean och dricker kaffe på ett stamcafé, Freja får bada på vägen.
När vi kommer hem på eftermiddagen så kollar jag om druvorna börjar mogna, de ser fina ut och det kommer nog att bli ok vin.
Resten av dagen tar vi det lugnt hemma, lagar mat, spelar lite kort och umgås. Solen går ner och än en gång blir ljuset rosa, vi sitter kvar på terrassen till dess att det är för mörkt för att sitta ute på terrassen, då är det dags att lägga sig.
Närgräns
De sista löven hänger kvar på grenarna och de löv som har fallit täcker marken i rött och guld.
Ännu en morgon när jag testar min nya vän RX1r.
Att fånga en katt med 14 mm lins
Man skall ha koll på sina kameror, i morse tog jag med en kameraväska på hundpromenaden, i en buske gömde sig en katt, det såg så kul ut att jag kände att jag måste ta en bild.
Upp med kameran för att upptäcka att jag har ett Nikon 14 mm F2,8D på min Nikon D750, det var inte vad jag hade planerat. Strunt samma, jag tar en bild på katten i busken, den tittar förstummat på min kamera, antagligen undrade den vad jag ville.
Ny kärlek
Normalt skriver jag aldrig någonting om utrustning, den skall bara fungera och göra som jag vill.
Idag skall jag göra ett undantag, jag har i alla år drömt om en fick-kamera som tar de bilder jag vill ha.
Den finns och det är en helt ny kärlek för mig, det känns som att jag är otrogen mot Nikon, min följeslagare i över fyrtio år. Det kanske är en ålderskris, fast det tror jag inte.
Sony RX1r, en lite plutt med ett fast 35 mm objektiv och fullformatsensor, vad kan den då?
Jag tog några testbilder när jag var ute med Freja vår hund i morse.
















