Bara bilder
Från Vasabron
Jag fortsätter mina fotopromenader i gryningen med Leican, dagens två bilder har jag tagit från Vasabron klockan sex i morse.
Vasabron som förbinder Norrmalm med Gamla stan byggdes mellan 1875 och 1878 och var för sin tid tekniskt avancerad med bl. a. fundament av undervattensgjuten betong och Sveriges första brobågar av gjustål. Den sju spann långa bron byggdes på AB Atlas fabriker på Atlasområdet i Vasastaden, lyktbärarna av gjutjärn göts hos Skoglund & Olson i Gävle.
Dagens väg till jobbet
Några färgbilder från i morse, även i dag har jag tagit bilderna med en Leica med ett Elmarit objektiv.
Bekant men annorlunda
Bekanta motiv, fast i dag fotograferade med min Leica, motiven är desamma men känslan är helt annorlunda. Jag valde att ladda upp bilderna i färg som omväxling.
Dagens väg till arbetet.
Kärlek i vårsol
Morgonens promenad gick längs kända stråk fast med lite annorlunda motiv, jag fortsätter att leka med bilder i motljus, jag gillar känslan.
Bildserien börjar på Kungsgatan mellan broarna, den andra bilden är tagen nedanför Villa Godthem, därefter en puss på Nybrokajen och en annan puss på Blasieholmen, den sista bilden är tagen på Skeppsbrokajen.
Marint, historiskt och hantverksmässigt
På Skeppsholmen ligger Skeppsholmens Folkhögskola där kan man bland annat utbildar studenter att bygga träbåtar, kursen är 2 år och man tar årligen in nio elever.
Under kursens första år skall studenterna lära sig alla moment i konsten att bygga traditionella träbåtar. De skall lära sig att fälla träd, såga virke, bygga båt, sy segel och smida beslag. I kursen ingår också teoripass; båtritningar, material, verktyg och maskiner samt allmogebåtens historia.
Under kursens andra år bygger man en färdig båt.
En del av de båtar som är under tillverkning kan ses på kajen utanför skolan samt i vattnet intill kajen.
Längs kajen och bryggan ligger även stora båtar som inte är byggda av skolans studenter.



















