Bara bilder

Staden, pengarna och pelaren

Appropå Martins inlägg om industridesign som jag till stor del håller med om, så gör jag liknande reflektioner vad gäller byggnation, det är drömmen om snabba pengar som gäller, det bestående kostar för mycket. Här är några bilder på en av de senaste årens mest uppmärksammade byggnader vid Vasaparken i Stockholm, här har byggherren haft stora ambitioner men slutresultatet präglas av spariver.

Sedan måste jag även konstatera att det kanske inte alltid har varit bättre, hur tusan kunde man få bygga en motorväg rakt genom Gamla stan och Riddarholmen i Stockholm, ett medeltida centrum har delats med förödande resultat. Nu när nya Slussen skall byggas så styrs utformningen helt av pengarna det gäller att få in så mycket kommersiella lokaler som möjligt så att ombyggnaden blir självfinansierande, skall vi göra om misstaget igen? Ombyggnad av slussen är helt nödvändig men utfomningen bör anpassas till platsen inte bara till kostnaden.

Pelaren ett alternativ till Blocket

Publicerad 2012-06-22 10:57 | Läst 1340 ggr 1 Kommentera

Båtar och sjönära

Morgonen bjöd på en molnfri himmel och svag vind, vid femtiden åkte jag iväg för den dagliga morgonrundan fast idag med mitt 20-35 f/2,8, lite mer vidvinkel alltså.

Första bilden tog jag från nya Lidingöbron ner på den gamla bron

Så åkte jag vidare genom staden till Skeppsholmen där jag först tog en bild mot Skeppsbron och Gamla stan

På andra sidan av Skeppsholmen hittade jag en eka som jag inte kunde motstå, vackert träarbete, jag kanske borde lägga ut bilden i färg.

Intill en husfasad hittade jag denna som jag inte har en aning om vad den skall användas till, kanske en del till ett roder eller trimplan?

Där utanför ligger en segelskuta och solar sig med Strandvägen i bakgrunden

Publicerad 2012-06-21 17:56 | Läst 2504 ggr 1 Kommentera

Djurgårdsbron i morgonsol

I morse blev blev tre dokumentationsbilder på och mot Djurgårdsbron. Ljuset vid halv sex var bra, jag kanske kunde ha varit där något tidigare men det får bli nästa gång. En sak som stör mig är att alla bilder blir lite oskarpa på FS, har någon en idé om hur man får bättre skärpa så är jag intresserad

Först en bild mot bron och Nationalmuseum

Och så en bild mot centrum

Den sista bilden skulle jag vilja kalla "alla dessa kablar" för att göra bilden tydligare så väntade jag in ett tåg.

Jag kompletterar med en "skärpta" bilder för att se om det blir någon skillnad först 1 ggr skärpa

Och så 2 ggr skärpa

Helt klart blir det någon slags skärpa på bilderna men det känns mer som att de blir råare i stället för skarpare. Jag får experimentera lite.

Publicerad 2012-06-20 07:22 | Läst 4011 ggr 3 Kommentera

Många möten och lite tid för annat

Idag var en sådan där dag då man inte hinner tänka efter, en lång rad av möten och beslut att fatta.

Ett av dagens möten var uppe på södermalm bakom Mosebacke

Efter en del diskussioner och testande av olika lösningar lyckades vi fatta viktiga beslut.

I stället för att ta kortaste vägen till tunnelbanan så tog jag en liten omväg till Katarinahissen och en favoritvy

Publicerad 2012-06-20 00:10 | Läst 1417 ggr 1 Kommentera

Stadens katakomber

Nu börjar det bli trist med alla grå dagar som radas upp i en lång rad, då är det väl lika bra att krypa ner i två av stadens katakomber, först tre bilder innifrån Henriksdals avloppsreningsverk, lågt i tak, droppande vatten och en labbänk som lämnar en del att önska.

Och så tar vi trappan ner i en av stadens mediatunnlar, här går el, tele, vatten och dagvatten, en härlig blandning och det är ju tryggt att veta hur det ser ut där våra telefonsamtal och vårt vatten slingrar sig fram.

Nä nu vågar jag inte gå längre in.

Publicerad 2012-06-18 08:54 | Läst 1925 ggr 1 Kommentera
Föregående 1 ... 190 191 192 ... 197 Nästa