Inläggen är som små fönster in i dagen, där bilder och ord tillsammans bär läsaren med på vandringar, upplevelser och stämningar. Små glimtar av dagens händelser där bilderna får tala först och orden följer som fotsteg i sanden. Jag försöker ta er med, inte bara visa. Låta er känna hur marken lutar svagt under våra vandringar, hur vinden drar i jackärmen, hur tystnaden ibland är det mest talande av allt. Varje bild är ett andetag. Varje text en rörelse, en tanke som sträcker sig ut och bjuder in till att gå bredvid en stund. Det är inte bara platser vi passerar, utan ögonblick som vill stanna kvar. Ett ljus som faller på ett sätt som bara händer en gång. En stig som slingrar sig som om den minns oss. En känsla som inte låter sig fångas helt, men som ändå vill bli delad. Så jag skriver. Jag låter bilderna bära det de kan och låter orden fylla mellanrummen. Tillsammans blir de en karta över dagen, en liten resa som vi gör tillsammans, steg för steg, tanke för tanke.

Lördag igen

I dag hade jag planerat för sol, men morgonen bjöd på grått och disigt väder.

Kungliga bibliotekets baksida

Stureplan vilar efter natten

Utsikt från Katarinavägen

Skeppsholmen och Blasieholmen

På jobbet en kort stund och nu blir det helg

Publicerad 2013-03-02 09:00 | Läst 1075 ggr
Heléne Alklid 2013-03-02 11:22
Men det blev ju fina bilder i alla fall! Jag hade också planerat att fotografera den spektakulära soluppgång som jag väntat på så länge, och i morse bådade det gott! Väl på plats kunde jag konstatera att den tunna strimma rosa som syntes kanske inte riktigt var värt att stiga upp för. Men jag åkte vidare och fick en del mossa fotograferat istället! =)
Ha en toppendag!
Svar från Turbo56 2013-03-03 07:13

Tack Heléne, det kommer fler spektakulära soluppgångar som du kan fånga.
Min tredje bild denna dag har en klar röd/rosa rand över horisonten fast jag valde i alla fall att göra bilderna s/v.
maucl 2013-03-02 14:42
Härligt ändå..vackert och stilla ...Ha en fin helg// Maud
Svar från Turbo56 2013-03-03 07:15

Tack Maud, gryningens stillhet och tysnad gör att jag känner mig ett med staden, det är en sällsam känsla.
DanneWest 2013-03-02 17:23
Hej Stefan! Tur att det finns svartvitt när vädret inte är med! Det blev jättefina bilder med det temat idag från dig/ hälsn Danne
Svar från Turbo56 2013-03-03 07:21

Tack Dan, svart-vitt är lugnande, det känns som att man rensar bilderna från störande färger och kvar blir ljus, mörker, konturer, former och gråskalor.