Inläggen är som små fönster in i dagen, där bilder och ord tillsammans bär läsaren med på vandringar, upplevelser och stämningar. Små glimtar av dagens händelser där bilderna får tala först och orden följer som fotsteg i sanden. Jag försöker ta er med, inte bara visa. Låta er känna hur marken lutar svagt under våra vandringar, hur vinden drar i jackärmen, hur tystnaden ibland är det mest talande av allt. Varje bild är ett andetag. Varje text en rörelse, en tanke som sträcker sig ut och bjuder in till att gå bredvid en stund. Det är inte bara platser vi passerar, utan ögonblick som vill stanna kvar. Ett ljus som faller på ett sätt som bara händer en gång. En stig som slingrar sig som om den minns oss. En känsla som inte låter sig fångas helt, men som ändå vill bli delad. Så jag skriver. Jag låter bilderna bära det de kan och låter orden fylla mellanrummen. Tillsammans blir de en karta över dagen, en liten resa som vi gör tillsammans, steg för steg, tanke för tanke.

Ny tid ny plats

Efter en sommar på franska Rivieran och en vecka hemma i Stockholm, så flög jag i går upp till Kiruna. Efter nästan fem veckor med temperaturer mellan 20 - 30 grader så känns 8 grader kallt, luften är hög och frisk, när man drar ett djupt andetag känns det som att ha en Vicks blå i munnen. Björkarna skiftar redan i gult här och där, är det redan höst?

22.30 på väg till mitt hotell, tystnaden och stillheten får mig att tänka på "Vintersaga" av Ted Ström.

Publicerad 2014-08-15 00:40 | Läst 2175 ggr
Khalad 2014-08-15 00:58
Din andra bild med korvmojen och Scandic är jättefin med mkt känsla! / Björn T
Svar från Turbo56 2014-08-15 01:31

Tack Björn, Empes är en institution i Kiruna, det har jag fått lära mig.
Den nerlagda macken känns som en föraning om den tid som kommer.
Wolfgang 2014-08-15 08:27
Färgbilder? Det är ovanligt! Men Du har fått ett spännande ljus! Första bilden känns mycket Norrland. Om 10 dagar gör jag en Sverigeresa med bil till bl a Kiruna och Abisko.
Svar från Turbo56 2014-08-15 09:19

Tack Wolfgang, just dessa två bilder kändes som färgbilder.
När jag gick hem på kvällen så kändes stillheten och tystnaden extra påtagliga.
Hoppas att du får en fin resa, hösten närmar sig och färgerna är på väg att ändras.
Jag ser fram emot dina bilder.
DanneWest 2014-08-15 11:09
Vilka fina kvällsbilder därifrån med norrlandsljuset!
Svar från Turbo56 2014-08-15 13:22

Tack Dan, kvällarna i Kiruna är långa, fortfarande är det ljust fram till 22.30.- 23.00.