CITYSCAPES: BLOGGEN
En polariserad västvärld. Del 1 av 2.
"Prius or Pickup?" kom ut i USA och blev en omedelbar bästsäljare. Titeln är ett klickbete som funkade på mig, men bokens egentliga tema är: Hur kunde Donald Trump bli vald som president och faktiskt kunna bli återvald? Hur har klyftorna uppstått i allt mer kluvna USA? Intressant och faktiskt skrämmande. Även Sverige har en del att begrunda.
Här en bild av en Toyota Prius och S-profilen Lars Stjernkvist i Norrköping. Lars är alltså sosse, men säger själv att han ser ut som en miljöpartist och att han och hans fru har valt bilen av miljöskäl och att den har visat sig driftssäker.
Författarna till "Prius or Pickup", Marc Hetherington och Jonathan Weiler, återfinns på University of North Carolina i USA och är professorer i statsvetenskap respektive globala studier.
Bokens tema och slutsatser stämmer med de som framförs av Ronald Inglehart, mannen bakom World Values Survey. Den gamla höger-vänsterskalan finns kvar. Den betyder mycket. Men från 1981 började mer sekulära och individualistiska värderingar bli allt viktigare. 1999 blev Sverige världens modernaste land.
Sverige sticker fortfarande ut, men den modernitet som på gott och ont jobbat sig fram har mött allt mer motstånd både här, i övriga Europa och i USA. Moderniteten är numera ställd under press. Då USA kom med i World Values Survey hamnade landet nedanför mitten i skalan för moderna värderingar. Där ligger USA kvar, fast genomsnittet döljer oerhörda spänningar.
Författarna till har silat igenom tusentals opinionsundersökningar, gjort egna undersökningar och jämfört med data från offentlig statistik. De driver tesen att två olika personlighetstyper ser tillvaron helt olika. De mer extrema kan inte med varann, sätter bo på skilda håll och blir allt mer fördömande. Fördömandet styr utvecklingen, polariseringen ökar. Folket i mitten fick till slut välja mellan Donald Trump och Hillary Clinton fast de tyckte illa om båda. Clinton fick flest röster, Trump vann valet. I nästa val förlorade Trump till Biden, men har ju vägrat erkänna detta utan i stället medverkat till att storma Capitolium.
För att beskriva extremtyperna lanserar boken begreppen "fixeds" (fasta) respektive "fluids" (flytande), detta för att undvika värdeladdade begrepp som "reaktionär" respektive "progressiv". De i mitten kallar författarna "mixed", blandade.
Fixeds vill ha ordning och reda, värderar säkerhet högt, har därför en laddad revolver hemma och kan tänka sig att en stark man styr landet. Fluids letar efter nytt, ser privata vapen som vansinne och avskyr tanken på auktoritära ledare.
Arv eller miljö? Enligt boken finns genetiska skillnader. Fixeds har känsligare smaklökar. De kan må direkt illa av att behöva äta viss mat. Om det ska vara sallad får det bli isbergssallad.
Fluids smaklökar tål och behöver mer. Fixeds mår fysiskt illa av att se spyor på trottoaren. Fluids tar inte vid sig av att behöva göra en mindre omväg. Fixeds reagerar starkt på plötsliga ljud, fluids märker mindre.
Synen på barnuppfostran är fundamental. I en enkät tillfrågades ett stort och statistiskt säkerställt urval respondenter. Ska barn ha respekt för äldre, vara lydiga och kunna föra sig? Eller ska de vara självständiga, självsäkra och ta hänsyn till andra? Författarna har funnit att just dessa frågor belyser respondenternas världsbild. De ser tämligen harmlösa ut, man väljer ju inte mellan ont och gott. Men svaren skiljer ut "fixeds", "fluids" och "mixed" och visar med god precision hur enkätdeltagarna röstar.
Fixeds styrs delvis av rädsla. Inte personlig feghet utan av att man måste se om sitt hus i en ond värld. Annars kan man gå under. Man får se upp med folk som talar utrikiska språk. Fluids känner inte alls sin personliga överlevnad hotad. De oroar sig över miljö, klimat, rasism, transpersoners ställning och hur det ska gå för immigranterna.
Läs nästa spännande avsnitt. Hur ska det gå för familjen Redd och för familjen Bleu då de flyttar till dynamiska Nashville, Tennessee. Hur ska det gå med umgängesklimatet i västvärlden?
Fådda blommor
Igår skickade min fru och jag en blomma med förhoppning att mottagaren snart ska bli frisk. Och idag fick vi bud, mottagaren hade blivit jätteglad!
En gång för jättelänge jobbade jag och några andra yngre killar på ett statligt verk. En av kontoristerna, det hette så då, var sjukskriven. Vi tyckte att lite uppmuntran väl inte skulle skada och salade ihop till rätt så många gula tulpaner. Dan efter dök mottagaren upp igen, glad som en fågel!
Och jag har också blivit glad för blommor! Dom här prydde köket för inte så länge sen.
Martin målar blindfönster!
Som någon kanske minns är jag insnöad på blindfönster:
https://www.fotosidan.se/blogs/manshagberg/skamliga-blindfonster-fotade-med-sovjetisk-mc.htm
Blindfönster i kvarteret Knäppingsborg målas just nu om. Här huset från gården. Där är blindfönstren ommålade sen ett par veckor. Att takpannorna har olika färg är ett medvetet val, att behålla så många gamla som möjligt i stället för att byta hela taket.
Pentax K-1 med Pentax 77mm FA
Ett, möjligen två, fönster mot gatan återstod.
Idag var Martin från Fridströms Måleri på plats.
Fridströms väcker varma känslor hos mig. Kring 1990 bodde jag på Plankgatan 50 här i Norrköping och förundrades och gladdes varje dag över marmoreringsmåleriet i trappuppgången. Den utsåg en kännare till stans finaste. Det var utfört av Bengt Fridström, son till Helge Fridström som startade firman 1936. Firman håller stilen. Då ett äldre hus ska åtgärdas och det framgår att Åby Fasad står för putsjobbet och Fridströms för måleriet känner jag mig trygg. Byggherren har valt de bästa till jobbet.
Här blandar Martin linoljefärg att måla blindfönsterramen med.
Han jobbar på fri hand. Ingen tejp, inget handstöd.
Här mer av själva blindfönstret
Det blev snyggt med den gamla slitna färgen på det som ska föreställa rutor! Kolla "fönstret" bakom personerna. Undrar om Fridströms och beställaren också tycker det eller fullföljer med svarta "rutor".
Lokala skurar kan förekomma
Lokal skur, men terrassen på Tinas Café blev översvämmad. Lite konstigt eftersom den är upphöjd ett par trappsteg över marken och trallvirket inte är spontat. Det blev i alla fall spegling efter skuren.
Livet Döden Meningen
Norrköpings symfoniorkester, SON, sätter nu upp sin största produktion någonsin. Premiär idag 14 oktober 2022. "Livets Bok", en berättelse om att vara människa. En existentiell resa genom händelser i en visionär återgestaltning av Bibelns berättelser. Huvudpersonerna betraktar, lyssnar och reflekterar. Vad är meningen? Livet och döden. Livets bok ställer de stora frågorna.
Pentax K-1 med SMC Pentax f1,8 77mm @ f1,8
Tonsättaren Sven-David Sandström skrev verket som en opera till libretto av Niklas Rådström, baserad på dennes roman Boken från 2013. Den sträcker sig över tusentals år och liknar ingen annan, utom den mest spridda boken i världen. Det är en djärv och visionär återgestaltning av de bibliska böckerna.
Världspremiären blir en dramatiserad konsertversion. Verket är skrivet för stor orkester, kör och ett stort antal större och mindre solopartier.
Länk med litet musikprov och intervjuer:
https://soundcloud.com/user-552745373/30-livet-doden-meningen









