Erik Madsen/DK

Jag fotograferar livet runt mig och det jag ser på min väg. Dokumentarisk - reportage - situationer. Candid - Snapshots - Gatumiljö.

Roskilde-bloggen # 2986: Brorsonen.

Fotograferad 2013 med Nikon Coolpix P 7100. f/4 - 1/40 sek. - ISO 400.

Snapshot medan han pratade med sin far utanför bilden.

På gensyn.

Postat 2024-12-06 23:43 | Läst 1310 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Roskilde-bloggen # 2985: Attityd.

Fotograferad 2013 med Nikon CoolPix P7100. f/5 - 1/125 sek. - ISO 320 och bildbearbetad för ett High Key-porträtt i 2014.

Barnbarnet hade en liten diskussion med sin mamma och då fick morfar också en hälsning :-)😊

Jag menar att jag kan minnas att vi hade varit barnvakter.

Det är därför jag hittade den här från boken jag pratade om tidigare:

Om mor- och farföräldrar säger Sussanne, 8 år: " Jag tycker mest om att vara med min mormor och morfar, för man trivs där tills ens föräldrar kommer. Då blir allt kaos".

På gensyn.

Postat 2024-12-05 19:23 | Läst 1530 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Roskilde-bloggen # 2984: Arkivfoto.

Från 2008.

Nikon D300 med Tamron 18-200 mm (FF) og med Nikon SB-8oo. f/5,6 - 1/60 sek. Konverterat från färg till svartvitt i 2013.

Jag har fått slut på ord/text just nu 😊

På gensyn.

Postat 2024-12-04 21:46 | Läst 1478 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Roskilde-bloggen # 2983: Utomhus porträtt - snapshot.

Fotograferad i kolonilottkolonin "Granly" i Roskilde den 8 september 2024.

Manuel f/4 - auto 1/320 sek. - auto ISO 320. Tillagd lite lens flare. Det skulle vara så hippt nu för tiden :-)

På gensyn.

PS: Dagens citat från min lilla bok från igår: Om "ligeberettigelse"/jämställdhet – Christian 9 år säger: Det är när män och kvinnor är lika smarta. Michael, 7 år, säger: Det är när de säger i väderprognosen att solen och vinden blåser lika.

Postat 2024-11-27 18:34 | Läst 1889 ggr. | Permalink | Kommentarer (11) | Kommentera

Roskilde-bloggen # 2982: Sanningen måste höras från barn och berusade människor.

Den här lilla boken hittade jag hos min vän "Bog-jørgen" här på Hestetorvet. Den där kunde jag inte förbise.

I bokens förord ​​står det som jag skriver i min rubrik. Och vidare: "Det är nog barnen vi helst vill lyssna på. De brukar se rakt igenom och träffar precist. Eller så slår de några millimeter åt sidan, men på ett sätt som ger oss något att tänka på." .

Boken är indelad i ämnen om allt, till exempel: "Varför skaffar föräldrar barn" Jan, 9 år, svarar: Jag vet varför min mamma och pappa ville ha mig och Susanne,  för de ville att vi skulle springa och göra allt möjligt för dem. Nadia, 8 år, svarar: Man får ett barn. Och om Man inte gillar det får man en till.

Ämnet "Syskon". Johanne, 9 år, säger: Storasystrar är några som har 3 pojkvänner samtidigt.

Ämnet "Sällskapsdjur".Johanne, 9 år, säger: Mina föräldrar tål inte djur. En av mina hamster dog när jag var på scoutläger och den andra hamstern dog medan jag var på läger med klassen.

Ämnena är många - Om rikedom, otrohet, styvföräldrar, gud, döden, straff, nöje, jämställdhet och när jag blir stor - o.s.v.

Man måste själv översätta dem på baksidan av boken,om man inte kan läsa danska. Många svenskar brukar vara duktiga på det :-)

Det kan hända att jag tar med några fler citater från boken, som små humörpiller i kommande blogginlägg.

På gensyn.

Postat 2024-11-26 14:38 | Läst 1297 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera
Föregående 1 ... 53 54 55 ... 597 Nästa