Erik Madsen/DK

Jag fotograferar livet runt mig och det jag ser på min väg. Dokumentarisk - reportage - situationer. Candid - Snapshots - Gatumiljö.

Roskilde-bloggen # 2920: Som lovat.

Bildtexter finns under bilderna om det finns några.

Jag lovade häromdagen att jag också skulle visa blomstergubben i färg.

=======================================================================================================================

Jag pratade med den här mannen på lite ohjälpsam engelska - det gick åt båda hållen :-)

Han förklarade att instrumentet kom från Västafrika bl.a. Mali. Han hade själv gjort dem här efter ritningar och originalmodeller - N'goni instrument. Istället för att försöka prata vidare gav han mig ett kort med sin e-postadress och hemsida. Ingen av dem gav mig dock tillgång :-) Men hans namn stod där - Frank Heinkel - tyska.

Från ett tidigare inlägg.

På gensyn.

Publicerad 2024-08-29 21:17 | Läst 936 ggr 3 Kommentera

Roskilde-bloggen # 2919: Konst i det offentliga rummet.

Eventuella bildtexter finns under bilderna.

Motivet - konstinstallationen H.C Andersens "Lykkens galocher". De enskilda sakerna sitter fast, men man får sitta på bänken och prova om galoscherna passar.

Läraren visar hur man mäter ämnet.

Det är elever från Roskilde Gymnasium som jag följt från Stændertorvet ner genom Skomagergade hit. Jag tror jag såg några andra elever häromdagen, som var ute på samma uppgifter uppe vid Domkyrkan, där gymnasiet ligger intill. Den gången var jag bara för sent ute.

PS: Bilderna är inte beskurna, men jag använde de inbyggda 50 och 70 mm optiska alternativen och det faste 35 mm alle ekv FF.

På gensyn.

Publicerad 2024-08-28 21:03 | Läst 1769 ggr 10 Kommentera

Roskilde-bloggen # 2918: Bruce Gilden.

Emfot43-redaktören kände att han var tvungen att gå till tangentbordet. Fotografen tog bara bilderna och han kunde aldrig tänka sig att hoppa på folk med upphöjd blixt :-)

Det är konstigt att Bruce Gilden är mest känd för sina gamla gatuporträtt där han gick framför folk och blixtrade dem. Han har förklarat varför han gjorde på det sättet. Han ville att hans motiver skulle sticka ut i bilden. Han fick rådet av en annan fotograf att han skulle använda biltz och det gjorde han. Han använde också 28 mm så han fick vara nära motiven när det skulle vara porträtt. Han sa också långt senare att det tillvägagångssättet inte kan användas idag.
På den tiden – innan internet – offentliggjordes väldigt få av bilderna – säger han själv. Efter hand blev det fotoböcker.

Han har gjort flera projekter runt om i världen - Irland, Storbritannien, Singapore, Hong Kong och Sydamerika. En av dem "Farmboys and girls" menar jag att den heter. Projekt om prostituerade och olika gäng. Gemensamt för projekten är att han uppnår en förståelse med dem innan han tar fram kameran.
En del av förklaringen till hans motivval kan troligen finnas i barndomen och den miljö han växte upp i.
Han har alltid haft ett soft spot för "The Underdogs" och speciella typer.

När eller om man ser många av hans svartvita analoga bilder från New York och inte visste hur och under vilka omständigheter de togs – vad så kan man/jag undra?

Hans bilder finns på många museer runt om i världen.
Men se mer i denna länk, som är en intervju med en annan kontroversiell och diskuterad Magnum-fotograf Martin Parr:

Bing Videoer

På gensyn

PS: Jag kunde inte hitta några speciella typer förutom redaktören, som skapar sig och skär ansikte på det första fotot.

Och det var utan blixt - förlåt :-)

Publicerad 2024-08-27 16:42 | Läst 1676 ggr 10 Kommentera

Roskilde-bloggen # 2906: Dagens färgfotografering.

Bildtexterne är under bilderne.

Förstora.

Provia Slide - All Round (Mediokra).

Classic Chrome - gatumiljö - street etc.

Justerad Velvia - landskap.

Superia 800 - All Round 2.

Eterna Movie - EMs favorit.

Det var 5 färgfoton med färgsimuleringarna som jag har satt upp i kameran för de enskilda motiven/genrerna - i stort sett :-) he he.

Kom ihåg - det här är SIMULERINGAR och inte exakta analoga filmer. Så snälla inga kommentarer om att de inte ser ut som originalfilmerna. Jag gillar dem som de är. Titta på bilderna istället.

Jag har plats för 2 simuleringar till och jag har reserverat dem för svartvitt, men jag vågar inte visa resultaten från idag. Det krävs nog mer mod :-) he he

På gensyn.

Publicerad 2024-08-12 23:10 | Läst 977 ggr 3 Kommentera

Roskilde-bloggen # 2904: Fuji Eterna Cinema.

Jag har fotat dessa cykelställ förut. Motiven var uppenbara att testa ett försök av flera Eterna-simuleringar.

Det är cykelparkeringen en bit bort från och bakom Roskilde station.

PS: De är rakt ut ur kameran, med undantag för nummer 2 som är beskuren 1:1 i datorn. Det ser bättre ut som puffbild :-)

På gensyn.

Publicerad 2024-08-08 21:14 | Läst 1002 ggr 2 Kommentera
Föregående 1 ... 44 45 46 ... 316 Nästa