Erik Madsen/DK

Jag fotograferar livet runt mig och det jag ser på min väg. Dokumentarisk - reportage - situationer. Candid - Snapshots - Gatumiljö.

Roskilde-bloggen # 2891: Dubbelblogg från Vikingaskeppsmuseet.

Nu har det hänt något med nyrekonstruktionen av "Skuldelev 5".

Här förklarar en av de anställda för publiken hur man "hugger stockarna til.

Det kommer en till blogg imorgon med lite om smidarbetet.

På gensyn.

Publicerad 2024-06-20 17:54 | Läst 947 ggr 4 Kommentera

Roskilde-bloggen # 2890: Svartvita bilder från Hestetorvet.

Äntligen kom jag ut på gatan igen. Efter en kall och blöt start på juni månad. Idag var vädret torrt, men molnigt, blåsigt och svalt (14-15 grader). Det är tjejerna "ligeglade" med – de fryser inte.

Som vanligt brukar jag sköta butiken när Jørgen går och hämtar kaffe mm. Idag sålde jag en enda bok till den rödhåriga tjejen på bilderna här. Jag frågade henne om jag måtte berömma hennes vackra hårfärg. Jo sa hon. Hon sa att hon ärvt hårfärgen från sin pappa. Hon hoppades att hon skulle bli vithårig när hon blev gammal och inte svarthårig som hennes pappa hade blivit :-)

Jag fick såklart "byta" till färg "film" för de 2 sista bilderna :-)

Det är Jørgen på bild nummer 4.

På gensyn.

Publicerad 2024-06-19 22:45 | Läst 1023 ggr 2 Kommentera

Roskilde-bloggen # 2888: Nationalromantisk.

From a Photo to an Image.

Det här är inte direkt ur kameran :-) :-)

På gensyn.

Publicerad 2024-06-12 23:04 | Läst 1707 ggr 5 Kommentera

Roskilde-bloggen # 2887: Køkkenbordet.

Fujifilm X100F - Direkt ur kameran (förlåt). EM-special filmsimulering. Kvadrat-  det borde annars vara 16:9, men det blir nästa gång. Med utomhusmotiv.

På gensyn.

Publicerad 2024-06-11 14:30 | Läst 1469 ggr 4 Kommentera

Roskilde-bloggen # 2886: Bildkonservator.

Förstora för att se dem på en svart bakgrund.

o

Jag vet inte vad som hände med detta foto ?

"Konservatoren" gjorde lite magi med det och då kunde det vara med i albumet :-)

Det är den ursprungliga huvudbyggnaden för Maglegården. Det är på marken från denna gård som våra bostäder ligger – vi kallar även våra flerbostadshus för Maglegården.

På gensyn - med glimten i ögat :-)

Publicerad 2024-06-09 20:57 | Läst 1220 ggr 5 Kommentera
Föregående 1 ... 47 48 49 ... 316 Nästa