Erik Madsen/DK
Den Danske Bloggen # 2123 / Skaterbana och .....
Roskilde, den 23. april 2021.
..... graffiti kanske höra samman ? Det gör det åtminstone här.
Bildtexterne är under bilderne.
Det var uppenbarligen stängt eller jag var där vid fel tidpunkt.
Det är lite utanför min normala rutt.
OK - vissa reparationer pågår.
Mvh. Erik.
Den Danske Bloggen # 2122 / Grävningsarbetet .....
Roskilde, den 22. april 2021.
.... fortsätter här i staden.
På vägen hem mötte jag detta syn.
**
***
****
*****
******
Foto: Erik M.
Den Danske Bloggen # 2121 / Kodachrome .....
Roskilde, den 21. april 2021.
..... introducerades 1935 som en 16 mm film. År 1936 som både en 8 mm film och en 35 mm dagsljus och typ A. De fortsatte fram till 1962!
I 1955 kom 35 mm og 828 Type F (ASA 12) fram til 1962.
Kodachrome II introducerades 1961 och fortsatte fram till 1974. Kodachrome 64 från 1974 till 2009 är förmodligen den version som de flesta känner till och har använt.
Jag började fotografera 1964 - pappersfoton, men bytte till dias ganska snabbt. Jag har använt både II och 64 precis som jag också har använt Fujis Velvia lite när den kom ut 1990.
PS: Om man har Netflix rekommenderar jag starkt att man tittar på filmen "Kodachrome":
https://www.imdb.com/video/vi403290137?playlistId=tt1880399&ref_=tt_ov_vi
Lite turist-fotos från i går.
Foto: Erik M.
Den Danske Bloggen # 2120 / On the road again.
Roskilde, den 20 april 2021.
Idag var det vårväder med både sol och lite värme. Den andra sidan av myntet - det har varit 13 nätter med minus grader i en april månad. Det har gått över 19 år sedan det har varit så.
I morgon öppnas restaurangens uteservering och inomhus med ett förbeställt bord och koroanpass eller negativt testresultat.
Bildtexterne är under bilderne.
Jag har inte fått den andra stik än - kommer att få den den 3 maj. Vi måste dock fortfarande följa några av de begränsningar som gäller idag.
Sol och nästan ingen vind - 15-16 grader i meteorologernas mätstation, som är ute i det fria på en höjd av 2 meter. Här i solen känns det något varmare.
Uteserveringen är klar, men vädergudarna inte. De lovar båda att det blir kallare, mer blåsigt och kanske också regn i morgon - sur show.
Foto: Erik M.
"Situationsfotograf"
Den Danske bloggen # 2119 / Vad händer här på Fotosidan ???
Roskilde, den 20. april 2021.
När jeg klickar på "Blogger" på FS-förstasidan och anger översikten verkar det som om att det inte har publicerats några blogginlägg sedan min sida från igår. Och att det har lästs 4 gånger. När jag sedan öppnar inlägget står det att det har lästs 141 gånger ??? Detta gäller även andras inlägg - skillnad mellan läst på förstasidan och inuti inlägget !!!
Har FS gått ner eller är det bara vid mig? Nu måste jag se om detta laddas upp !!!
Mvh. Erik.
















